Vizitka EN

Letohradské soukromé gymnázium - Gymnázium Letohrad

Proč k nám I Jedinečný program I Kontakty I Přijímací řízení I Prospěch I Mail I Jídelna

 

 

Škola
Výuka
Uchazeči
QR
grletohrad.png
Pro maturanty
Zahraniční akce
Nadační fond
Volný čas
Kurzy - dospělí
Studenti
Spolupracujeme
Naše město
Navštívili nás
Aktuality

Co kdy a kde ?


14.11.2017:

V dušičkovém čase…

V naší zemi se poslední léta hovoří o národních hodnotách, vlastenectví a vztahu k naší historii. Všechno to jsou pro mnohé z nás odtažité pojmy, se kterými je někdy těžké se ztotožnit. Tím obtížnější by se to mohlo zdát pro mladší generaci, pro naše studenty.

A nebo tomu tak není.

V souvislosti s často připomínaným jubileem událostí 1. světové války mě napadlo připomenout naše padlé hrdiny té doby. Vyrazit někam do terénu, zvláště nyní, v dušičkové době, kdy jsou takové vzpomínky nejsilnější. Když jsem to téma trochu nesměle "nahodil" před studenty kvarty, někteří se rozpačitě usmívali, ale nikdo to nezavrhnu. A tak jsme jedno listopadové dopoledne vyrazili na letohradský hřbitov, k pomníku obětí 1. a 2. světové války.

Viděl jsem naše studenty jak procházejí jeden pomník za druhým, jak prohlížejí jména padlých. Jak přemýšlejí, jestli to jsou opravdu ti dědové, o nichž jen tak letmo slyšeli. Rozpaky zmizely a my jsme zapálili svíčky, na chvíli vyvěsili národní vlajku a zazpívali českou hymnu. I přes obavy nás všech ten zpěv pěkně ladil. Po krátké vzpomínce jsme tak mohli odejít s pocitem, že šlo o akci, která měla smysl, a to i bez velkých slov.

Kvartáni, děkuji. Marek Machačný

  
14.11.2017:

Vědecký svět v učebnách LSG

RNDr. Petr Zacharov, Ph.D.

photo_petr_zacharov_200x300.jpgLetohradské soukromé gymnázium si Vás dovoluje pozvat na další besedu 6. ročníku unikátního seriálu přednášek špičkových osobností české vědy.

Tentokrát nás navštíví vědecký pracovník z Oddělení meteorologie Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR dr. Petr Zacharov:

Atmosférické jevy aneb Co všechno lze v nebi vidět.

Čtvrtek 23. listopadu 2017 od 17 hodin v prostorách LSG.     Vstupné: dobrovolné  

Plakátek ke stažení zde

                              Velká věda malému městu. Nááádherná věda…!!!

                                          LSG - ČTVRT STOLETÍ S VÁMI

12.11.2017:

Víťa Šrámek na studiích v Americe.

Sextán Víťa Šrámek se vydal studovat za velkou louži. Tento školní rok stráví na Hunterdon Central usausa.gifRegional High School v New Jersey.

Jeho zajímavé postřehy a komentáře nevšedního prostředí americké školy si můžete přečíst na následujících odkazech.  Zveřejňujeme je pravidelně na tomto místě. Víťu zdravíme přes oceán a těšíme se na jeho další báječná psaní. Velmi šťastný

!!! Horká novinka:  Podzim v USA (9. listopadu 2017)

School je chvílemi i cool (3. října 2017)

Léto v New Jersey (2. září 2017)

New York a první den v rodině (srpen 2017)

12.11.2017:

Nebojte se klasiků 2017

bara01.jpg

Milovníci poezie, ani v letošním roce nepřijdete o tradiční a oblíbenou soutěž mladých recitátorů Nebojte se klasiků.

Její XIX. ročník se koná ve dnech 21. a 23. listopadu 2017.

Pravidla, kategorie a další informace pro přihlášení najdete zde. Dana Formánková, LSG

Galavečer soutěže se uskuteční ve čtvrtek 30. listopadu od 17:00 v Evangelickém kostele.

Jste srdečně zváni. Bude to stát za to!!!

12.11.2017:

Cesta do hlubin studia chemie

Dne 26. a 27. října 2017 jsme se zúčastnili 3. ročníku projektu “Cesta do hlubin studia chemie” na Univerzitě Karlově v Praze. První den byl zahájen představením jednotlivých kateder, které je možné na Karlově Univerzitě studovat. Poté následovalo rozdělení do skupin, ve kterých jsme postupně absolvovali připravený program. My jakož to modrá skupina jsme se hned dostali do laboratoře, kde jsme si “hráli” na “detektivy” pod vedením pana RNDr. Karla Nesměráka, Ph.D. a paní RNDr. Jany Sobotníkové, Ph.D.

Později jsme byli seznámeni s různými analytickými přístroji a jejich funkcemi. Velice příjemným překvapením pro nás bylo divadlo o Vánočním světle, které si pro nás připravili vysokoškolští studenti a učitelé. A na závěr večera nás čekal bohatý raut a následně cesta na kolej.

Druhý den jsme zahájili třemi velice zajímavými přednáškami a to “Biochemické procesy trávení u člověka aneb. trávení bez otravy” přednášené panem doc. RNDr. Miroslavem Šulcem, další přednáškou byly “Jedy v historii, detektivkách a současnosti” přednášejícím byl pan RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D., a třetí a zároveň posledními přednášejícími byli RNDr. Zdeňka Hájková, Ph.D. a RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D. se svojí přednáškou “Nano ve výuce chemie”.

Na závěr celého dne nás čekaly poslední laboratorní praxe tentokrát z biochemie vedené již dříve zmíněným doc. RNDr. Miroslavem Šulcem.

Nakonec nesmíme zapomenout zmínit výborné snídaně, obědy a občerstvení, které pro nás na přírodovědecké katedře připravili.

Myslíme si, že jsme podzimní prázdniny strávili opravdu na plno a hodně jsme si je užili. Tímto taky děkujeme paní Macháčkové, která nám umožnila podívat se na tak uznávanou vysokou školu jako je právě Karlova Univerzita.

Dominika Kulaxidisová a Monika Kalousková

10.11.2017:

Třídní schůzky  -  podzim 2017

Vážení rodiče, dovolte, abych Vás pozval na třídní schůzky, kde sdeti_skolaci.jpge můžete informovat o studiu svých dětí. Uvítáme zde také návrhy z Vaší strany na vylepšení práce školy.

Třídní schůzky se uskuteční v úterý 14. listopadu 2017 od 16.00 do 18.00 hodin. Kdykoliv v této době můžete přijít a konzultovat s kantory i s vedením školy. Pochopitelně s sebou můžete vzít i své děti - budou-li mít odvahu, samozřejmě...

Společnou část budou mít tentokrát schůzky primy a kvinty. Začátek této společné části je v 16 hodin v příslušných učebnách.

Porodičák - výsostně aktuální téma!!

Již tradiční součástí třídních schůzek je "Porodičák" - přátelské setkání rodičů, pedagogů, studentů a přátel LSG.

Téma bude aktuální a nanejvýš zajímavé: "Možnosti studia na střední škole v zahraničí a jak na to".

Od 18 hodin jste tedy zváni do učebny geografie. Jak poslat svoji ratolest na střední školu třeba přes oceán vám poradí předseda správní rady LSG pan doktor Šrámek.

Těšíme se na setkání s Vámi a přejeme pohodové podzimní dny.

Vratislav Šembera, ředitel školy

24.10.2017:

LSG - ČTVRT STOLETÍ S VÁMI

Gymnázium zahájilo 25. školní rok v historii školy.

Uplynulo čtvrt století od chvíle, kdy do gymnázia v Letohradě nastoupili první studenti. Začínali jsme v roce 1993 v euforii tehdejší doby jako jediné nestátní gymnázium na území budoucího Pardubického kraje. A jediným nestátním gymnáziem v Pardubickém kraji jsme i zůstali…

Na počátku byla hrstka kantorských (a rodičovských!) nadšenců a osvícený přístup vedení města. Obojí se zachovalo: nás kantořina pořád ještě baví a město si na své gymnázium zvyklo a je mu dnes pevnou oporou.

Po letech „bojů o život“ a věčných pochybností, zda je naše cesta správná, se neskromně domnívám, že Letohrad může být na své gymnázium hrdý. LSG se postupně propracovalo mezi respektované vzdělávací instituce v regionu.

Motto máme stále stejné: Kvalitní vzdělání v přívětivém prostředí. A k tomu pevnou víru, že usilujeme o totéž, co každá slušná škola: o kultivaci budoucích generací této země.

Vratislav Šembera, ředitel LSG

24.10.2017:

Výsledky podzimního juniorského turnaje v carromu v Letohradu..

Z našich nejzkušenějších hráčů Kuba Moravec po boji prohrál ve finále a skončil druhý, Míša Pavelová pouze o bucholz (pomocné hodnocení) skončila šestá. Z mladších hráčů nejlepší Aleš Müller na 12. místě a z úplně nejmladších nejlepší Matěj Bednář na 14. místě. Celkové pořadí a výsledky najdete na carrom.cz. Moc děkuji všem za dobrou reprezentaci gymnázia. Bojovali jsme s hráči z Pelhřimova, kteří hrají pravidelně týdně (ve vyučování – dílnách – to máme co dohánět :-)) již tři roky. Přesto jsme viděli vyrovnané souboje, kdy každý bodík rozhodoval..

Druhý turnaj o mistra ČR v dospělých - mistr ČR znám již po druhém turnaji u nás v Letohradu!!!.
Poprvé po pěti letech se podařilo, aby byl znám mistr ČR v carromu již po druhém turnaji. Stal se jím Zdeněk Sviták, který vyhrál turnaj v Pelhřimově i u nás na LSG. Další turnaj v Praze si tak může užít bez starostí, že by jej někdo předběhl. To se ovšem netýká nás ostatních, kteří můžeme zabojovat o co nejlepší umístění v celkovém pořadí. Přihlášky na turnaj do Prahy končí 30.10.2017!!!.

Na oba turnaje jsme měli opět více účastníků než v loňských letech a to svědčí o tom, jakou získali oba turnaje v Letohradu popularitu a jak se hráčům u nás na gymnáziu líbí.

Moc děkujeme za podporu Městu Letohrad a senátoru Ing. Petru Šilarovi za převzetí záštity nad turnajem juniorů a místostarostovi Ústí nad Orlicí panu Ing. Michalovi Kokulovi za převzetí záštity nad turnajem dospělých.

Jiří Pavela, organizátor turnaje, člen asociace CCA.


22.10.2017:

Den otevřených dveří - Návštěvní den - listopad 2017

Vážení uchazeči o studium, vážení rodiče, přátelé školy či absolventi z let minulých,

zveme Vás srdečně na Návštěvní den, chcete-li na Den otevřených dveří.

Koná se ve čtvrtek 9. listopadu 2017 od 16 do 18 hodin.


Budeme velmi potěšeni, přijdete-li se podívat na moderní gymnázium v příjemném prostředí letohradského zámku.

Provázet Vás budou naši současní studenti a budete mít tedy příležitost z nich o škole "vytáhnout" vskutku vše, co budete chtít vědět. K dispozici Vám samozřejmě bude vedení školy a naši kantoři.

Přijďte si prohlédnout útulný interiér školy, odborné učebny či novou špičkově vybavenou laboratoř.

Samozřejmostí je malé občerstvení. Můžete posedět a popovídat si s námi o naší nabídce - je opravdu široká.

Vratislav Šembera, ředitel školy.

22.10.2017:

Exkurze kvinty v hlavním městě Praze

Dne 12. 10. 2017 vyjela kvinta na exkurzi do Prahy. Nejprve jsme navštívili muzeum Karla Zemana.Toto muzeum představuje celoživotní dílo tohoto světově uznávaného filmového tvůrce, jeho filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století, fotodokumentaci z realizace jeho filmů a původní nákresy jeho filmových scén.

Pak jsme se procházkou přes park na Kampě přemístili na Karlovo náměstí.

Zde nás čekala výstava přibližující svět nevidomých- několik speciálně zatemněných místností, simulace interiéru a exteriéru.

Řídili jsme se hlavně hmatem a sluchem za asistence nevidomého člověka. Na konci prohlídky jsme si vyzkoušeli v kavárně objednat a zaplatit malé občerstvení, samozřejmě v naprosté tmě.

No..... zážitek opravdu veliký!!!

Závěrečný rozchod na Václavském náměstí byl určitě skvělou tečkou za krásnou exkurzí:))

Kvinto, děkuji, s vámi je to radost!

MK                       Vše podstatné najdete na přiložených fotografiích.

   
19.10.2017:

Zájezd do Skotska, severní Anglie a holandského Amsterodamu

Připravujeme 9 denní poznávací zájezd do Skotska a Amsterdamu pro studenty LSG, rodiče, další příbuzné a kamarády.

Termín 4. – 12. 5. 2018                 Cena: 12 200 Kč

Navštívíme nejkrásnějších místa Skotska a severní Anglie. Uvidíme park Lake District, největší jezerní oblast ve VB, hl. město Skotska Edinburgh, Highlands, jezero Loch Ness, palírnu whisky a mnoho dalšího!

K tomu svobodomyslné město Amsterdam s jeho květinovými trhy a propletenými kanály a nakonec nás čekají malebné, historické Antverpy.

Podrobný program zájezdu naleznete na tomto odkazu

Na zájezdy se mohou přihlásit nejen naši studenti, ale také jejich kamarádi, rodiče a další příbuzní. Přihlášky přijímám osobně nebo na e-mailu:  eva.kmonickova@lsg.cz

17.10.2017:

Zveřejněny termíny lyžařských a snowboardových kurzů pro instruktory 

POZOR - Na kurzy je spuštěn přihlašovací systém - Odkazy zde nebo v přilož. dokumentech

NOVÉ - Přímé odkazy na přihlašovací formuláře

I letos proběhnou ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci Kurzy pro instruktory lyžařských kurzů a instruktory lyžařských škol. Výstupem těchto kurzů je licence instruktora (či praktikanta) lyžování či snowboardingu, která opravňuje majitele k práci v lyžařských školách či na školních kurzech. Všechny kurzy mají akreditaci MŠMT. Na kurzy se mohou přihlásit i studenti středních škol.  No nezní to zajímavě? Takže se neváhejte prokliknout na podrobnosti.

13.10.2017:

Prima měla príma adapťák!!!

18. – 20. září 2017 Prožili jsme tři krásné dny na myslivecké chatě v Dolní Čermné a co se nám nejvíc líbilo? HESLOVITĚ: dort, super hry, chata, dobré jídlo, šiškovka, Voldemort (civilním jménem Dominik Bednář), úkolovka, zvíře adapťáku – unicorn, noční život, kytka pro paní Macháčkovou, zábavná cesta a mnoho dalšího, co se ani slovy nedá vyjádřit a popsat

 PRIMA 2017      Fotografie najdete na stránce zde.....

13.10.2017:

Exkurze tercie do Kutné Hory

        

      

Dne 12. září 2017 se konala exkurze studentů tercie do Kutné Hory. Prohlédli si významné památky naší historie:

Vlašský dvůr, České muzeum stříbra a chrám svaté Barbory.

13.10.2017:

Softbalový turnaj 4.10.2017

Ve středu jsme poskládali dokonalý smíšený tým s kapitánem Jakubem Moravcem a vyrazili na již tradiční softbalový turnaj do Chocně. Tento rok se sešlo celkem 5 škol, které byly odhodlané si jít pro vítězství.

Do tohoto turnaje jsme vstoupili výhrou hned v prvním zápase a byli jsme připraveni se poprat o další výhry. Bohužel po zbytek dne nám štěstí nepřálo, dělali jsme zbytečné chyby a tak jsme skončili na čtvrtém místě.

I přes to jsme si však celý den užili, protože po celou dobu panovala pozitivní nálada.

Jakub Moravec, oktáva

Fotbalový turnaj 6.10.2017

V pátek se naše výběrové mužstvo zúčastnilo fotbalového turnaje v Lanškrouně. Ačkoli po celou dobu všech utkání byly nepříznivé a deštivé podmínky, tak jsme šli do toho s nasazením a byli jsme ochotni nechat na hřišti všechno.

Naše hra byla opravdu profesionální, ale naši soupeři byli o krapet lepší a tak jsme skončili na čtvrtém místě. Určitě máme prostor na zlepšení, ale budeme tvrdě trénovat, abychom tu medaili příští rok dovezli.

Pro letošek nám však stačilo, že jsme se všichni vrátili bez úrazu.

06.10.2017:

Vědecký svět v učebnách LSG

MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h.c.

palicka.jpgLetohradské soukromé gymnázium si Vás dovoluje pozvat na zahajovací přednášku 6. ročníku unikátního seriálu přednášek špičkových osobností české vědy.

Zahajující přednášku letošního ročníku povede ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a proděkan Lékařské fakulty UK prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h.c.:

Skelet, jeho funkce a poruchy

(o metabolických chorobách kostí, osteoporóze a jiných trápeních…)

Úterý, 17. října 2017 od 17 hodin. Vstupné: dobrovolné  

Plakátek ke stažení zde

                              Velká věda malému městu. Nááádherná věda…!!!

                                          LSG - ČTVRT STOLETÍ S VÁMI

03.10.2017:

Náááádherná věda - Hydrologické poměry

Kabinet geografie LSG vás zve na přednášku resovske_500x385_1_.jpgregionálního odborníka na vodní zdroje a geologické podloží Orlickoústecka.

Ing. Lubomír Fiedler:

Hydrologické poměry a geologické podloží v regionu Orlickoústecko

Přednáška proběhne ve čtvrtek 5.října 2017 v 17 hodin v učebně geografie LSG.

Zde si prosím stáhněte pozvánku na akci

Pavel W. Bendl, Vratislav Šembera

03.10.2017:

Zkuste s námi CARROM!!!

carrom.jpgTurnaj juniorů a MČR v carromu je tradiční podzimní akcí v Letohradě Na přelomu září a října vás na LSG naučíme řádně cvrnkat, znát pravidla a můžete si také zahrát!

Carrom je hra pro dva či čtyři hráče. Podobá se kulečníku, hraje se na dřevěné desce (boardu), namísto koulí se používají dřevěné kameny, které se hráči snaží pomocí tzv. strikeru cvrnkáním dostat do kapes v rozích.

Více informací o hře pak na www.carrom.cz Zkusit hru a potrénovat můžete u nás již dnes: v klubu deskových her v učebně sexty ve čtvrtek (5.10.) od 15,15 hodin. Večer 5.10. je pak možnost trénovat s hráči z Prahy, kteří na turnaj přijedou již ve čtvrtek.

V pátek a v sobotu (6. a 7. října) pak proběhnou na LSG dva již tradiční turnaje v této atraktivní hře. V tom juniorském si můžete i zahrát!! Podrobnosti naleznete v přiloženém plakátku.

Plakát s pozvánkou najdete zde!

26.09.2017:

Ředitelské volno

228x221_8025_650_stazeny_soubor.jpgVážení rodiče, dovolte, abych Vás informoval, že na pátek, 29. září 2017 bude studentům LSG uděleno ředitelské volno. Využil jsem tak možnost, kterou mi dává §24 odst. 2 zákona č.561/2004 Sb. (Školský zákon).

V ten den nebude probíhat běžná výuka a studenti se nemusí dostavit do školy. Pokud by však některý ze studentů trval na návštěvě školy, jsme připraveni se o něj postarat…

Studenti již byli na volno upozorněni na třídnických hodinách. Věřím, že Vám udělení volna nepřinese nějaké komplikace. Děkuji za pochopení a přeji příjemné odpoledne.

Vratislav Šembera

22.09.2017:

Studenti LSG přispěli motýlkům…

Každoročně na naší škole pořádáme tradiční předvánoční charitativní tzv. SVAČINKOVÝ JARMARK. Studenti doma připraví nejrůznější domácí pochoutky, které pak prodávají spolužákům a učitelům.

Hlavním posláním je finanční výtěžek za prodané "homemade" dobrůtky věnovat vybrané charitativní či neziskové organizaci.

V loňském školním roce jsme věnovali celkem 5.555 Kč na pomoc sdružení DEBRA, které podporuje "motýlky" neboli osoby se vzácným autoimunitním onemocněním tzv. NEMOCÍ MOTÝLÍCH KŘÍDEL.

Odkaz na podrobné informace najdete zde

Martina Mlynářová

28.08.2017:

Škola začíná až v pondělí 4. září...

Přátelé,

množí se nám dotazy, zda prvním dnem školy v novém školním roce je pátek 1. září... Popletený

Oceňuji Váš nepochybně krutý stesk po škole a kantorech, ale musím Vás zklamat: z rozhodnutí ministerstva je den zahájení nového školního roku stanoven na pondělí 4. září! Sejdeme se v osm ve třídách.

Tak to ještě chvilku vydržte... Velmi šťastný

Vratislav Šembera

23.08.2017:

Jazykové kurzy na školní rok 2017/2018

Kurzy pro veřejnost - Otevřená škola !!!

jk.gifJiž několik let pro Vás připravujeme pestrou nabídku vzdělávacích kurzů určených široké veřejnosti. 

I letos zveřejňujeme přehled připravovaných JAZYKOVÝCH kurzů, a budeme rádi, když si některý z nich zahrnete do svých plánů na nadcházející školní rok. Letos nově nabízíme také ruštinu ve dvou úrovních.

Přihlásit se můžete prostřednictvím

emailu (lsg@lsg.cz) nebo využijte náš přihlašovací formulář.

Vše podstatné najdete vždy v sekci Kurzy pro dospělé. Jazykové kurzy

Přihlašovací formulář na Jazykové kurzy

17.08.2017:

Nové rozvrhy již jsou tu!!!

Vážení rodiče, milí studenti, dovolujeme si Vás upozornit, že v oddělení VÝUKA/ROZVRHY máte k dispozici rozvrhy výuky na nastávající školní rok 2017/2018.

Milí studenti, víme, že začátek školního roku je ještě nekonečně daleko Velmi šťastnýVelmi šťastnýVelmi šťastný, ale věříme, že včas připravený rozvrh Vám umožní naplánovat si pro příští rok rozličné zájmové činnosti a zejména optimálně dohodnout hodiny v základních uměleckých školách (ZUŠ).

Studenty vyšších ročníků upozorňujeme, že rozvrhy jejich tříd zahrnují všechny předměty všech studentů, tedy i volitelné a nepovinné. Musíte si v něm vyhledat „svůj individuální“ učební plán. Na první pohled možná obludně se jevící schéma se pak značně polidští…

A nyní už nebudeme rušit. Užívejte si tu spoustu dnů nádherného léta a na školu myslete jen v nostalgických vzpomínkách.

Vratislav Šembera, Jitka Macháčková

   Aktuální rozvrhy pro školní rok 2017/2018 (kromě místností)

kulicka.gif Třídy 

kulicka.gif Učitelé

kulicka.gif Přehled všech rozvrhů školy (třídy, učitelé, místnosti) 

kulicka.gif Přehled všech rozvrhů v jedné stránce 

                 

kulicka.gif Začátky a konce vyučovacích hodin

0
7:00 7:45
1
7:50 8:35
2
8:45 9:30
3
9:50 10:35
4
10:45 11:30
5
11:40 12:25
6
12:35 13:20
7
13:25 14:10
8
14:15 15:00
9
15:05 15:50
10
15:55 16:40
11
16:45
17:30
12
17:35
18:20
13
18:25
19:10
15.08.2017:

Víťa Šrámek na studiích v Americe.

Sextán Víťa Šrámek se vydal studovat za velkou louži. Příští školní rok stráví na Hunterdon Central Regional High School v New Jersey. Ačkoli jsou ještě prázdniny, pobyt už zahájil a poslal nám první mail. Jeho první zajímavé postřehy si přečtěte zde.

Další budeme pravidelně zveřejňovat.

10.07.2017: Tradiční vodácký kurz Sázava 201

Tradiční vodácký kurz Sázava 2017

Lektoři: Ivana Šemberová Vávrová, Pavel W Bendl, Jan Bergi Řehák a (aspoň na chvilku) Vratislav Šembera
Účastníci: kvinta a jejich bezva třídní Martina Mlynářová

Takový byl první den… A po něm i další…

Na Sázavu jsme se vydali v pátek 9. června 2017. Přijeli jsme vlakem do kempu Stvořidla, kde jsme si rozestavěli naše stany. Když se začalo stmívat, zapálili jsme oheň a vařili večeři. Večer jsme zakončili dlouhým společným zpíváním u ohně při kytaře.

Druhý den na Sázavě jsme sbalili lodě do vaků a vyrazili vlakem cca 5 km proti proudu řeku. Vystoupili jsme z vlaku, nafoukli lodě a hurá s nimi do vody. Dostali jsme pár instrukcí (  - poznámka cenzora) a pustili se do splouvání řeky. Před námi legendární peřeje - Stvořidla.

Asi po 10 minutách na vodě se Jura a Vítek, řečeno vodáckou hantýrkou, cvakli - rozuměj překlopili. Dopluli jsme do tábořiště, uklidili lodě, začali vařit naše večeře na ohni. Po skvělém jídle vzal Vítek Šrámek kytaru a začal to rozjíždět jako za mladých časů.

A tak to bylo celý týden až do čtvrtku 15. června i na dalších tábořištích na Komáří louce, na soutoku řek Želivky a Sázavy a ve Střechově.

Sázavu jsme si užili, že bychom vyrazili hned znovu. Pac a pusu...

Jura Brynda + kvinta

Úžasně povedené fotky najdete zde...

   
10.07.2017:

Cestou nekonečného kruhu aneb Plačtivka 2017

I v letošním roce se naši primánci nemohli dočkat konce školního roku, aby si mohli zažít neskutečnéě dobrodružný pobyt nad a pod Plačtivou skálou v nádherném údolí Zdobnice a Říčky.

Jak to všechno dopadlo se můžete podívat zde

   
02.07.2017:

Týden bez mobilu (smartphonu)

A to i s malou soutěží pro všechny naše studenty, ale i pro další zájemce. Nijak neskrývám, že jde o akci výchovnou a to Vás hned na začátku prázdnin nechci naštvat.

Mám i motto, abyste věděli. Je z upravené písničky Jiřího Suchého - Marnivá sestřenice:

O mobil už nestará se jé, jeje
a díví se světa kráse jé, jeje.
Vídí plno jinejch věcí a to za to stojí přeci,
a to za to stojí přeci jé, jé, je.

Písničku najdete tady, jenom, že je to o vlasech (jaké to podobenství z časů minulých)

Takže pravidla:

Jejich dodržování zkontrolovat nelze, takže je jenom na Vás, kteří se zapojíte, jak se s tím vyrovnáte.

  1. V libovolném prázdninovém týdnu, nemusí začínat pondělím, požádejte někoho blízkého o úschovu Vašeho chytrého telefonu. SIM kartu si můžete dát po tuto dobu do obyčejného telefonu. Třeba si telefony vyměníte s někým v rodině. Je to jednoduché nebo ne? No jo, ale není to všechno.

  2. V ušetřeném čase se budete cíleně snažit o osobní kontakty. Ty si budete domlouvat přes normální telefon nebo přes normální počítač nebo notebook, ale pozor, Vaše doba strávené u počítače nesmí být delší než 30 minut denně. Po tu dobu nejsou dovolena jakákoliv videa a nebo hry.

  3. V tomto čase musíte ještě stihnout psát si deník. Můžete popsat svoje zážitky, svoje názory na tuto bohužel hodně hnusnou závislost, ale hlavně si zaznamenáte, s kým jste se osobně setkali a mluvili. A co jste u toho zažili. Stačí křestní jméno nebo přezdívka. A to s rozdělením na ty, které jste už před tím znali a na ty úplně nové.

  4. Na konci týdne tento deník odešlete ze svého mejlu na adresu zdenek.nutz@lsg.cz Předmět: Týden bez mobilu

Nejzajímavější deníky zveřejníme a můžete se těšit i na malou odměnu....

Tak co máte odvahu? Dáte to?

Nebo to prostě považujete za cpaní se do vašeho soukromí? Nevadí, každý to prostě nedá.

30.06.2017:

Prázdniny - provoz školy lehce omezen... Mrkající

tabor.jpgVážení rodiče, studenti a návštěvníci školy,

v průběhu letních prázdnin budeme ve škole o něco méně než obvykle. Budete-li chtít v této době školu navštívit (lhostejno, zda v úřední záležitosti či jen se zastavit na kávu...Velmi šťastný), přesvědčte se prosím pro jistotu nejdříve o naší přítomnosti či nepřítomnosti telefonicky na čísle 777 022 810. Na stejné číslo volejte bez obav (kdykoliv) i v jiných záležitostech.

Vratislav Šembera, ředitel školy

30.06.2017:

Konec školního roku

Vážení rodiče a přátelé školy,

dovolte, abychom Vám před nastávajícími prázdninami poděkovali za spolupráci a také za důvěru a přízeň, kterými jste nás v uplynulém školním roce poctili. 
     Přejeme Vám příjemné a inspirující léto, klidné dovolené a co nejvíce radostných chvil s Vašimi - našimi dětmi. Velmi šťastný

Vážené kolegyně a kolegové (nejen z LSG)!

Ať jsou Vaše věru zasloužené prázdniny klidné a odpočinkové či naopak dobrodružné, naplněné a inspirující (to zejména pro Vás, kteří na odpočívání máte ještě dost času…). Velmi šťastný Šokovaný

A konečně: Milí studenti!

I Vám přejeme krásné a hlavně dlouhé prázdniny. Užijte si každý jejich den. Třeba tak, jako je to na přiložených fotografiích z letošní Sázavy. Hodně slunce a pohody!

Vaši kantoři

Za vedení školy a správní radu Vratislav Šembera, Petr Šrámek

29.06.2017:

Jak se „dělá“ čaj

apo.jpgDne 15. 5. 2017 se studenti ze sexty a septimy vydali, v rámci chemicko - biologického semináře, na exkurzi do výrobny čajů Apotheke v Dolních Libchavách.

Po příchodu do firmy nám paní průvodkyně vysvětlila poslání firmy, kterým není pouze výroba bylinných čajů, ale i výroba potravin jako je čočka, různé druhy ovesné kaše, mouky atd... Také nám řekla něco o získávání surovin na výrobu produktů, historii firmy, zahraniční spolupráci a zastoupení Apotheke v ČR.

Po menší přednášce a nasazení ochranných čepic, které byly nutné, jelikož jsme se pohybovali v potravinářském prostoru, začala samotná exkurze. Prošli jsme si sklady s obrovskou zásobou jejich výrobků, výrobnu těstovin, ale poté i trošku prašnější místa jako byla výrobna mouky s krásným dřevěným mlýnem a mísírnu směsí na výrobu čajů. Ti odolnější byli schopni i nadále dýchat bez obtíží :-D. Nejvíce času jsme však strávili v samotné výrobně, kde se ze směsí bylin stávají finální produkty, které máme všichni ve svých domácnostech (když to řekneme "po lopatě", kde se z bylinek stává čajový pytlík :-D).

V této výrobně se zrovna nacházel pán, který je profesionálem ve svém oboru, protože většinu strojů na výrobu čajů vybíral, tudíž pro něj byly jako jeho děti.

Firma vlastní stroj, který vyrobí 500 čajových pytlíků za minutu (tzv. Mercedes), ovšem v akci jsme viděli stroj, který jich vyrobí za minutu "pouze" 200 :-D a taky stroj na sypaný čaj.

Po konci exkurze jsme odložili ochranné čepice a opět se odebrali do místnosti, kde byl prostor na naše dotazy.

Samotnou exkurzi bychom zhodnotili jako hezky strávené dopoledne. Bylo celkem zajímavé vidět jak se taková běžná věc v domácnostech, kterou bereme za samozřejmost, vyrábí. Paní průvodkyně i pán, který popisoval, jak fungují jednotlivé stroje, byli velice příjemní a na každý dotaz byli schopni odpovědět.

A jako bonus každý z nás dostal 6 druhů čaje jako dárek. :-)

Opravdu moc hezké a zajímavé dopoledne.

Děkujeme za uskutečnění exkurze firmě Apotheke a naší paní profesorce Jitce Macháčkové:-)

Dominika Kulaxidisová, sexta

23.06.2017:

Jazykový kurz kvarty v Říčkách

Ve dnech 14., 15. a 16. června jsme se my, kvarta, účastnili jazykového kurzu v Říčkách v Orlických horách. Dny plné zábavné angličtiny, her a adrenalinu v podobě lanového parku jsme si moc užili.

Děkujeme paní profesorce Kmoníčkové, panu profesoru Hybšovi a Ianovi Wiebkinovi, našemu rodilému mluvčímu. Víc prozradí fotky a hlavně videa, která jsme na kurzu pořídili.

Další fotografie naleznete zde:                  A dokonce video si můžete pustit zde:

Kvarta

18.06.2017:

Cestou nekonečného kruhu, neboli "Plačtivka" 2017

Již toto pondělí 19. červnové se naši primáni vydají tábořit do nádherného údolí řeky Zdobnice, poblíž jejího soutoku s Říčkou. Na tomto překrásném místě se nachází skála, po které celý rok stékají pramínky vody a zdá se, že skála pláče. Odtud i její název - Plačtivá skála, prostě Plačtivka.

Když se před mnoha lety naplánovalo její zaplavení výstavbou vodní nádrže a přírodu začaly nemilosrdně ničit průzkumné vrtné soupravy, zdálo se, že skála pláče víc a víc.

Na tyto plány se po velké sametové poněkud pozapomnělo. Ovšem ne na dlouho. Nové řešení mnohem menší přehrady by snad mělo toto kouzelné místo našich hor zachovat.

A díky našim fotografiím se můžete nyní na minulé ročníky "Plačtivky" podívat. Krom našich dětí, uvidíte i dno a okolí současně plánované přehrady.  Zdeněk Nutz

Plačtivka 2016 (prima a sekunda)

Cestou nekonečného kruhu - Plačtivka 2015

Prima na Plačtivé skále 2014

Cestou nekonečného kruhu - Plačtivka 2013

Cesta nekonečného kruhu - ročník 2008

Cesta nekonečného kruhu - ročník 2007

Cesta nekonečného kruhu - ročník 2006

Cesta nekonečného kruhu - ročník 2005

18.06.2017:

Exkurze do Velkých Losin a na Dlouhé Stráně

V pondělí 5. 6. se kvarta a septima společně vydaly na exkurzi do ruční papírny ve Velkých Losinách a Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.

Ráno jsme nasedli do BUSu a vyrazili směr Velké Losiny. Po příjezdu jsme chvíli počkali na velmi „milou“ průvodkyni. Provedla nás celou budovou papírny a vysvětlila, jak se zde papír vyrábí.

Pro zajímavost: dříve se papír vyráběl ze starých hader, teď tomu tak ale není, protože v dnešním textilu je více umělých vláken než těch přírodních. Papírna tak zvolila jako materiál zbytky bavlny a lnu, někdy i sloní trus😊 Když se směs vyrobí, začnou ji z kádě lovit síty, následně kašovitou hmotu přendají na plstěnec a jde to do lisu, kde se hmota zbaví přebytečné vody. Papír se poté suší v místnostech s proudícím vzduchem. Aby to nebylo tak jednoduché, musí se ještě namočit do klihu (jinak by se psaní rozpíjelo). Přebytečného klihu je papír zbaven na dalším lisu (ten, který v Losinách používají, je nejstarší ze všech zachovalých strojů) a opět se suší. Aby nebyl papír krabatý, ještě se rovná. Takto vyrobený papír se zabalí a může putovat do světa.  A protože je tento papír velmi žádaným artiklem, objednávky na něj přichází nejen z Pražského hradu, ale také například od anglické královnyJ.

Další cesta vedla do elektrárny. Při čekání na průvodce jsme se podívali do pohádkového lesa v Koutech nad Desnou a zavzpomínali na své mládí. Pak jsme sedli do BUSu a vyrazili směr přednášková hala. Zde nám opravdu sympatický pán vysvětlil, jak tato vodní elektrárna funguje a pustil nám o tom i krátký film.  Poté jsme přešli do podzemí, kde se nachází celý systém elektrárny. Byla tam zima, a tak jsme byli všichni rádi za jakoukoliv vrstvu navíc. Poté nás autobus vyvezl k horní nádrži. Celou jsme ji obešli a pokochali se krásnými výhledy. A pak už jen opět nastoupili na palubu našeho plavidla a vydali se do klidných vod Letohradu.

Byl to prima den a příjemně strávený čas se získáním mnoha nových informací.

Doubravka, kvarta.

Další fotografie najdete tady

  
 
13.06.2017: Národní finále juniorského marat

Národní finále juniorského maratonu v Praze: běžci LSG u toho

Vracíme se ještě jedním pohledem k významnému sportovnímu úspěchu našich sportovců.

 Po úspěšném absolvování semifinálového kola v Pardubicích jsme se v sobotu 6. května vydali vlakem na trip do Prahy. Tam nás následující den čekal start finálového kola juniorského maratonu, které se konalo v rámci světoznámého Pražského Maratonu.

V Praze se k nám připojili zbylí členové týmu, kteří si odskočili ze svých závodů či z přijímaček na VŠ. Hned z nádraží jsme pokračovali na Výstaviště v Holešovicích, kde jsme si vyzvedli startovní čísla, prošli se po výstavě ‘’SportExpo’’ a jeli se ubytovat. Následoval výlet do víru velkoměsta. Všichni jsme zamířili do Paládia a hladoví po celém dni jsme vykoupili místní KFC (hezky jsme tím naladili na nedělní závod J). Někteří to podpořili ještě zmrzkou v ‘’mekáči’’ a následně jsme se pohromadě odkouleli zpátky na hotel. A do peřin…

Ráno budík 4:45, fantazie! Nicméně jsme se sbalili, nasnídali a přesunuli se do školy, nedaleko ‘’Staromáku’’, kde se setkalo nejlepších 29 týmů z celé republiky a k tomu 3 družstva ze zahraničí. Postupně si nás studenti FTVS roztřídili do jednotlivých úseků a odvedli nás na předávky, které byly rozmístěny každé 4 km po celé trati maratonu.

V 9 hodin za zvuku Smetanovy Vltavy a v přítomnosti nejlepších běžců světa vyrazil do závodu se startovním číslem 26 Mikeš (Mikuláš Karlík). Velmi svižným tempem se po 15 minutách dostal k ceduli 4 km, kde už netrpělivě čekal na svůj úsek Papi (Ondra Papáček). Ten pokračoval v nadsazeném tempu a na předávku na 8 km se dostavil na 7. místě. Tam už jsem čekala já (Natka Jurčová). Na svém úseku jsem si poradila se čtyřmi soupeřkami a na předávku, kde čekal náš nejmladší člen Honzík Semirád, jsem přiběhla třetí. Honza se na svém úseku nezalekl ani o tři hlavy vyšších soupeřů a naší druhé Natce (Smrčkové) předával na 6 .místě. Natka po parádně zvládnutých 4 km předávala zpátky na 3. - 4. místě Lůďovi Abrahámovi. Ten se se svým úsekem také statečné popral. Nicméně štafety před námi se čím dál více vzdalovaly a zezadu na náš šlapaly další školy. Na 24 km už netrpělivě poskakovala naše atletka Eliška Kalousová (která toho mimochodem předchozí večer v KFC spořádala klasicky nejvíc J). I přesto vyrazila ve velmi odvážném tempu, ve kterém také vydržela až do další předávky. Tam čekal Maty Hermann. Po 4 km předával štafetový ‘’kolík’’ dalšímu mladičkému a předposlednímu členovi našeho týmu Míšovi Šlesingrovi. Ztráta na vedoucí atlety z Vítkovic a další sportovní gymnázia před námi však byla i přes snahu celého týmu velká. Jako finišman naší štafety vyrazil na závěrečných 6 km atlet Vojta Mlynář. Ten si svůj úsek mohl už jen vychutnat, nemusel nikam spěchat (i když Vojta i tak spěchal…) a do cíle na Staroměstském Náměstí dopravil štafetu LSG na krásném 6. místě!!!       

Po vyhlášení následovala (s mezipřistáním v BurgerKingu) cesta vlakem zpátky do Leťáku, kde jsme si vychutnali zaslouženou velkou Milku od našeho ‘’trénera’’.

Tímto bych chtěla poděkovat všem svým parťákům za parádní práci na trati a hezky strávený víkend. Poděkování patří také panu Mlynářovi, který nahradil naše kantory a udělal si s námi výlet do Prahy jako ‘’trenér’’ a super doprovod. A samozřejmě také Ivě a Bergimu, našim kantorům z LSG!

A já i Eliška doufáme, že se bez nás sporťáci LSG příští rok obejdou a zase se probojují do finále!

Natka Jurčová, oktáva          

08.06.2017:

Vím já kostelíček

Vážení návštěvníci našich stránek, rádi bychom Vás pozvali k nám na gymnázium na výstavu pojmenovanou „Vím já kostelíček“. Název se shoduje se stejnojmennou akcí, která se každé léto i zimu koná v kraji pod Králickým Sněžníkem ve čtyřech místních kostelech. Jde o veřejnosti málo známé stavby, které byly v minulých desetiletích opuštěné a vystavené značnému chátrání. Nejvíce za ta léta byly poškozeny jejich varhany.

Před několika lety se skupinka králických obyvatel za podpory radnice i místní farnosti začala věnovat obnově kostelů. Rekonstrukce varhan se ukázala jako nejobtížnější a nejnákladnější a bude trvat léta. To nejdůležitější, tedy vrátit kostely do života králické krajiny, se podařilo již dnes. Alespoň několikrát za rok, za to pravidelně, se po dlouhých desetiletích kostely zalidňují návštěvníky a rozechvívají hudbou.

Výstavou Vás chceme seznámit s úsilím Králičanů. Rádi bychom Vás tak navnadili také na samotnou akci „Vím já kostelíček“, která se v Dolní, Prostřední a Horní Lipce a Heřmanicích koná již zanedlouho, v sobotu 1. července 2017Informace najdete také zde Můžete si tu za poměrně rozumnou částku adoptovat vlastní píšťalu a přispět tak i svojí "troškou" do kostela.

Výstava je nyní instalována ve vstupní chodbě gymnázia a navštívit ji můžete v libovolný pracovní den do 23. června 2017.

Přijďte se k nám podívat, uvidíte důkaz úspěšného úsilí o dobrou věc, a to není v dnešní době málo.

Marek Machačný, kantor historie

05.06.2017:       

Slavnostní vyřazení absolventů s předáním maturitních vysvědčení

Přišly jako vyjukané děti a odcházejí jako dospěláci. To je to kouzlo víceletého gymnázia. Osm let spolu. Osm let, to je skoro desetina života. Období, které rozhoduje o ledasčem.

Možná si řeknete: a není to nuda? Pořád stejná třída, stejní učitelé, v našem případě i stejný indiánský náčelník. Chcete znát odpověď? Tak se na to některého našeho absolventa zeptejte.

A poslední společné vystoupení? Po zdravici starosty a ředitele školy zaujal svojí obsáhlou  statí zejména třídní Pavel W Bendl, který zavzpomínal na chvíle společné a na většinu akcí - a že jich bylo. Po předání vysvědčení se slova za studenty  ujal Honza Šrámek, který pečlivě vyjmenoval všechny kantory a poděkoval jim například za to, že se ve fyzice dozvěděli, že kde je síla, tam je i zrychlení, nebo jak se v počítači nastavuje velikost písma 13 a půl. 

A pak se už jen otevřely ony pověstné "dveře do života"....

Vše se konalo v krásném prostředí obřadní síně na zámku v Letohradě a to ve středu 31. května

Fotoreportáž najdete zde

   
   
30.05.2017:

Další matematické úspěchy!

pytagors.jpg

                                                                      

V květnu proběhlo v Ústí nad Orlicí okresní kolo Pythagoriády pro žáky 6., 7. a 8. tříd ZŠ a víceletých gymnázií.

Naši školu úspěšně reprezentovali Zuzana Marešová (prima), která se zařadila mezi úspěšné řešitele, Lukáš Krkavec (sekunda) a Václav Chaloupka (tercie). KLUCI SKONČILI NA KRÁSNÉM 2. MÍSTĚ!!!

Blahopřejeme a z úspěchů máme radost! MK

30.05.2017:

Slavnostní vyřazení absolventů s předáním maturitních vysvědčení

IMG_0027.JPGA je to tady. Něco prostě musí skončit, aby mohlo začít to nové, ještě hezčí. A tak nám opět tak nějak pozvolna mizí naši oktaváni.

Chcete-li zažít tuto neopakovatelnou slavnostní atmosféru, přijďte se podívat. Tímto zveme především rodiče, ale i kohokoliv dalšího.

Vše se koná v krásném prostředí obřadní síně na zámku v Letohradě a to ve středu 31. května od 18:00

29.05.2017:   Školní kapela v Neratově

Školní kapela v Neratově

Letohradské soukromé gymnázium se ZŠ Erudio spolupořádalo benefiční koncert na podporu Základní školy speciální v Neratově. LSG reprezentovala školní kapela The ADS (na fotografii) ve složení: David Haltmar (klávesy), Vít Šrámek (kytara, zpěv), Bobo Štěrba (bicí), Pepa Netušil (djembe), Míla Rýznarová (baskytara), Vojta Pretorius (kytara, zpěv) a Kuba Ševčík (kytara).

Před koncertem se kapela nečekaně setkala s Jeho eminencí primasem českým kardinálem Dukou.

Koncert samotný se velmi vydařil, zaplněný kostel rozvlnily dobře známé hity od Nirvany, Green Day a dalších rockových a punkrockových legend. Úžasnou tečkou za beneficí, jejíž výtěžek byl více než 20 tis. Kč, bylo vystoupení kouče naší kapely Marcose Frangose. Rocková balada Our Kingdom chytla posluchače za srdce a zvlhčila nejeden kapesník. V jedinečném prostředí neratovského kostela prostě dechberoucí zážitek.

Kapele se dostalo slov uznání nejen od diváků, ale i od pořadatelů a hlavních sponzorů benefice firem Contipro a Stabil Energy.

Děkujeme za skvělou reprezentaci!                                                                     Petr Šrámek

26.05.2017:      

          

Mistrovství Evropy v raftingu: Gruzie 2017

Sledujte záznam zde. Uvidíte také naše borce!

Představujeme náš TEAM!

Kvarta

Cecílie Hrdličková

Septima

P1110203.JPG

Nika Zemanová, Adéla Koclířová

Sexta

Michal Šlesingr, Jakub Moravec

Oktáva

Jan Marek, Aleš Kylar

Absolventi

Filip Pecháček, Dan Běťák

Trenér

Vratislav Šembera

Fotograf

Šárka Šlesingrová

Závěrečný závod ME v GruziiI 27

Závěrečný závod ME v GruziiI 27.5.2017

V sobotu se na ME jel poslední závod - sjezd. Telegraficky: startovalo se hromadně, děvčata opět stříbrná, kluci brali bronz. Suma sumárum si v kombinaci vezou obě posádky stříbro. Jak řekl Vráťa: stříbrné prokletí :-) :-) :-)

Dnes proběhne závěrečný ceremoniál a slavnostní ukončení ME. Pak už jen zabalit a frrr domů. Tedy hajdy!

Dobrou zábavu a šťastnou cestu!

  
  


Volný den a den závodní 26.5.2017

Čerstvá dnešní zpráva z pátečního dopoledne je, že obě naše juniorské posádky získaly ve slalomu opět STŘÍBRO!!! Velká gratulace také bronzové Jiskře s Krečkim.

Bojovalo se ve dvou kolech, bral se lepší čas z obou. Děvčata bojovala tentokrát s Italkami. Nejprve se blýskalo na zlato, ale protest Italek byl uznán a nám spadla stříbrná! Kluci ukázali stabilní a dobrý výkon. Rusové jsou však o krůček lepší. Je to velký úspěch a potěšení pro trenéry.

Fotoreportáž je z dne předchozího. Ve čtvrtek měla skupina volno. Strávily je výletem. Také televizním kamerám neunikl výborný výkon našich posádek.

  
  

Volný den pro naše juniory v Gruzii 25.5.2017

Jak už jsme avizovali, je dnešek pro juniorské posádky dnem volna. Dá se předpokládat, že jej využiji k oddychu, k malému výletu, k načerpání dalších sil, k fandění posádkám mužů a žen, k doléčení bebíček apod. Podle dosud neověřených zpráv obdivují okolní přírodu a historické památky (Rabati Castle). J Budeme se těšit na fotky.

Večer je očekává medailový ceremoniál za sprint a H2H ze včerejška.

Zítra proběhnou dvě kola ve slalomu. Tento závod je technicky i psychicky náročný.

Opět bude možnost sledovat on-line na youtube a fandit.

https://www.youtube.com/watch?v=g5tfObHCjgY&feature=youtu.be


První závodní den 24.5.2017

Čerstvá zpráva ze závodů je velice příjemná. Obě posádky juniorů – kluků i děvčat – se umístily na druhém místě ve sprintu. Takže dvě stříbra!!!!

Dnes nás posádky nenechaly v klidu. V časově náročném programu následoval ještě jeden závod „hed tů hed“ (hlava na hlavě, loď na lodi) – velice atraktivní závod, kde startují vždy dvě posádky a postupují ty lepší.

Můžeme být velice spokojeni s výsledky, protože se obě posádky probojovaly mezi dravými Turky a bojovnými Rusy opět ke stříbru! Navíc uvidíme i bronzovou medaili díky Martinu Krejčímu a jeho účasti v posádce Havlíčkův Brod.

Gratulujeme!!!! Palce drželo celé gymnázium!

Můžete sledovat live na:

https://www.youtube.com/channel/UC_nNLRwsZ-XgEf-N19uZ6Ng


*** *** Přímý přenos *** ***

Program Mistrovství Evropy v Gruzii 23.5.2017

Včerejší a dnešní den měly posádky vyhrazeny na trénování. Řeka je po deštích rozvodněná, ale zdá se, že voda díky lepšímu počasí opadne. Rovněž proběhla registrace posádek. Večer se koná zahajovací ceremoniál.

Ve středu budou posádky bojovat ve sprintu a H2H a to od 9,00 do 12,00 hod a od 14,15 do 17,00 hod. místního času (-2 hod.).
Ve čtvrtek budou mít juniorské posádky volno, aby v pátek napřely síly ve slalomu od 10,00 do 12,50 hod. 1. kolo a od 14,00 do 16,50 hod. druhé kolo. Večer je čeká slavnostní setkání týmů.

V sobotu zakončí závody dlouhým sjezdem od 9,30 do 11,30 hod. a závěrečnou party.

Přejeme, aby naše týmy měly v sobotu důvod k oslavě!!!


Mistrovství Evropy – Gruzie, Borjomi, Mtkvari River 22.5.2017

Akce střídá akci. Sotva skončily maturity a jedna skupina se vrátila z pobytu v Anglii, už se další skupina studentů gymnázia vydala na raftový šampionát v Gruzii. Ano! Českou republiku reprezentují posádky Raft klubu gymnázia Letohrad – LET-GUN Letohrad (junioři do 23 let) a LET-UŠKY Letohrad (juniorky do 19 let), které startují ve složené posádce s Rajhradem a Prostějovem.

LET-GUN: Aleš Kylar, Jan Marek, Daniel Běťák, Filip Pecháček, Michale Šlesingr, Jakub Moravec

LET-UŠKY: Nika Zemanová, Cecílie Hrdličková, Adéla Koclířová

ME se z oddílu Raft klub gymnázium Letohrad zúčastní v druhé české posádce také Martin Krejčí a Lucie Schneiderová v posádce žen Bohouš a jeho parta z Mladé Boleslavi.

Doprovodný tým: Vráťa Šembera a Šárka Šlesingrová

ME se letos koná ve dnech 22. - 28. 5. 2017 v Gruzii, v městě Borjomi na řece Mtkvari. Posádky čeká závod ve sprintu, H2H, slalomu a sjezdu.

První zprávy jsou veskrze pozitivní: let bez problému, ubytování slušné, první zkušenosti s jídlem dobré a také absolvování prvního tréninku v pohodě. Držíme pěsti do závodů. Doufáme, že i další zprávy budou jen a jen dobré!
Účast na ME je možná díky dotaci Pardubického kraje a za finanční podpory sponzorů. Děkujeme!

Odkaz na facebook klubu (i posádek) a na webové stránky šampionátu, kde bude možné sledovat závody:

https://www.facebook.com/RaftKlubLetohrad/?fref=ts
https://www.facebook.com/LETGUN/
https://www.facebook.com/Raft-team-Letušky-792130134288615/?fref=ts
https://www.facebook.com/Raj-Let-R6-team-1884859195117168/?fref=ts
http://www.internationalrafting.com/2017/05/where-to-follow-the-2017-euro-raftingchamps/

26.05.2017:

Svátky florbalu v České Třebové

Jako již každý rok, tak i letos se naše škola zúčastnila florbalového klání v rámci akce ,,10 dnů florbalu“.

Jubilejní desátý ročník byl obzvláště vydařený.

Naše gymnasium se již tradičně účastnilo všech chlapeckých kategorií.

V úterý jsme v kategorii 6. a 7. tříd skončili na devátém místě z dvanácti družstev.

Ve středu jsme v kategorii 8. a 9. tříd skončili na pátém místě z patnácti týmů.

Ve čtvrtek jsme se v kategorii SŠ umístili na čtvrtém místě z devíti týmů.

Klukům děkujeme a zbytek napoví přiložené fotografie.

  
  
  
25.05.2017:

Maturity 2017

Slibovaná reportáž pro tesknící maturanty uvidíte zde

   
25.05.2017:

Výlet studentů školy do Anglie v roce 2017

Důležité upozornění pro všechny účastníky zájezdu do Anglie,

jejich rodiče a širokou veřejnost:

Přinášíme další fotografie ze zájezdu, které určitě stojí za zhlédnutí!!! Stále sledujte naše stránky, nebudete litovat!!!

Děkuji Terezce Šafářové, Adamu Adámkovi a Monče Krejčové za poskytnutí fotografického materiálu.

Eva Kmoníčková

Fotoreportáž najdete zde

   
18.05.2017:

Anglie 2017

V den zahájení maturit se část studentů LSG vrátila z krátkodobého studijního pobytu

Právě včera jsme se vrátili z poznávacího zájezdu do Anglie. Strávili jsme pár krásných dní v Londýně – nachodili spoustu mil, viděli spoustu památek, mrakodrapů, parků, zažili jsme na vlastní kůži anglickou pohostinnost, slušnost a pohodu včetně anglického deštíčku. Kromě Londýna jsme se podívali se do starobylého Oxfordu a přímořského Brightonu.

 

Na cestě z Brightonu jsme se prošli po křídových útesech Seven sisters, ze kterých přinášíme pár fotografií. I v daleké cizině jsme si vzpomněli na naši školu!!! Škoda, že jste nemohli být všichni s námi.

Bylo tam báječně. Více postřehů přímo od studentů a fotografií očekávejte brzy!!! Coming soon!!!  

 

Eva a Monča

16.05.2017:

Je to tady - Maturity 2017!!!

Držíme palce oktavánům do poslední etapy letošního maturitního maratónu

Loučení letošních oktavánů začalo zcela nenápadně 20. dubna tradičním volejbalovým mačem mezi oktávou a septimou (zvítězila oktáva Velmi šťastný ).

Pokračovalo pak písemnými pracemi z češtiny a angličtiny. A konečně poslední dubnový pátek pak loučení vyvrcholilo nádherným Posledním zvoněním - ještě teď zatlačujeme slzu...

Po absolvování didaktických testů státní části a písemných testů školní části začaly dnes (v úterý 16. května) našim oktavánům ústní maturity.

Držíme palce. Hodně štěstí a v pátek neprořídlé řady Vám přejí

Vaši kantoři

  
15.05.2017:

Zpráva pro MATURANTY

Milí maturanti,

dnes (v pondělí 15.5.) dodal CERMAT výsledky didaktických testů a písemných prací ze státní části maturity. Svá podrobná hodnocení naleznete ve své školní mailové schránce.

Zde jen sdělím, že všichni jste byli úspěšní.

Gratulujeme Vám a držíme palce do zítra začínající poslední etapy, ústních maturit. Teď už je to na Vás. My už můžeme jen držet palce a přát šťastnou ruku…

Tedy hodně štěstí a málo nervozity Vám do studijního finále přejí Vaši kantoři.

Vratislav Šembera, ředitel školy

15.05.2017:       

O zdravém spánku s paní profesorkou Illnerovou

Vzácná návštěva paní Prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc. k nám přijelillnerova.jpga představit svůj dlouholetý výzkum o spánku, biorytmech, stresu a nejen o nich. Ani jsme netušili, jak je takový spánek zajímavou záležitostí.

Také si o víkendu přispíte s tím, že doženete předešlé probdělé noci? Tak pozor, je to celkem k ničemu. Podstatná je pravidelnost usínání a vstávání a ta by se měla dodržovat i o víkendu. Hned jsem to chtěl vyzkoušet a vstát v neděli v půl sedmé, ale bohužel se to moc nepovedlo.

Pokud Vás tato záležitost zajímá a nějakým omylem jste se nestačili dostavit na naši vědeckou přednášku, můžete si o tom počíst  ve velmi zajímavém článku například tady.

Paní profesorka byla úžasná, naše "aula" plná do posledního místečka a jak už je zvykem, opět se  potvrdilo, že máme kolem sebe tolik lidí, kteří nám mají co říct. Tak zase někdy příště.    Fotoreportáž najdete zde a "Dobrou noc".

První čtyři fotografie ukazují, do čeho se nám to převtělil náš památný strom ze zámeckého nádvoří...

   
14.05.2017:

Máme plno – druhé kolo přijímaček LSG nevyhlásí

vratislav.jpgVážení uchazeči o studium,

již v prvním kole přijímacího řízení, dosáhlo LSG hranice nejvyššího povoleného počtu studentů, který je dán maximální (nepřekročitelnou) kapacitou školy stanovenou úřadem Pardubického kraje.

Další kola přijímacího řízení tedy ani letos vypisovat nebudeme. (V případě, že by došlo k nepředpokládanému uvolnění některého místa, budeme Vás zde  informovat).

Primu LSG bude tedy od září 2017 navštěvovat optimálních 23 studentů, budoucí kvinta pak je doplněna na 27 studentů. Více nabídnout nemůžeme, ač bychom rádi...

Děkujeme za důvěru, velmi si jí vážíme Mrkající.

Neúspěšným uchazečům o studium na LSG se omlouváme a přejeme jim hodně štěstí při přijímacím řízení na jiné školy.

Ty z Vás, kteří máte u nás podané odvolání proti nepřijetí, prosíme o trpělivost - zašleme Vám vyjádření bezprostředně. Musíme dodržet zákonnou dobu pro zaslání zápisových lístků (ta skončí v úterý, 16. května).

Konečné výsledky letošních přijímaček a další informace naleznete níže.

Vratislav Šembera, ředitel školy

10.05.2017:       

Selájam - Majáles 2017

Možná se budete divit, jaká hudební perla zahájila letošní Selájam našeho gymnázia. Snad protože majáles je studentská recese přenesená na podium, aby se i veřejnost mohla pokochat, zahájila letošní bendění téměř zapomenutá skladba Vysoký jalovec od skupiny Moravanka. A protože se na ni dobře pochoduje, doprovodila předem vybrané nejlepší studenty školy na slavnostním pochodoběhu kolem celého náměstí. Nakonec, až sestříháme video, budete se moci přesvědčit, že si až tolik nevymýšlím.

Pořádající třída septima letos nenechala nic náhodě. Kupodivu se jim nad hlavy nepřihnala obvyká průtrž mračen, ani sněhová vánice. A tak se pod téměř blankytněmodrou oblohou mohli všichni účinkující sqvěle bavit. A bylo na co se dívat. Začínalo se už od 14 hodin a končilo se soumrakem.

Spousty doprovodných akcí, bohaté občerstvení, prostě studentský mejdan, jak má být. Za nitky tahala tentokrát třídní septimy Ivana Šemberová Vávrová a postupně se na podiu vystřídaly se svým programem všechny třídy včetně kantorstva. Hodnotit jednotlivá vystoupení to je jako.... no znáte to - nejde to. Snad tu Sněhurku bych vyzvedl, neboť to je v originále moje oblíbená scénka. Takže, zrcadlo, je tu někde někdo krásnější, .....kromě mě??? Tak nekecej a líbej!!!

A tak na konec snad jen houšť a větší kapky, ale vůbec nemyslím ty dešťové.

Fotografie si prosím nezapomeňte prohlédnout zde a Video připravujeme.....

Zdeněk NUTZ

   
   
09.05.2017:

Benefiční koncert v Neratově

V rámci spolupráce LSG, ZŠ Erudio a společnosti CONTIPRO Vás srdečně zveme na benefiční koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Na koncertě vystoupí mimo jiné i naše školní kapela. Veškerý výtěžek ze vstupného bude věnován Základní škole speciální v Neratově.

Koncert se koná v sobotu 20. května od 19 hodin. Podrobnosti naleznete v plakátku. Vstupenky si můžete zakoupit v kanceláři školy. VIP vstupenka do prvních řad za 180,- Kč nebo za 100,- Kč do dalších řad.

Budeme se těšit. Pozvánku v PDF si můžete klidně stáhnout zde...


1126 aktualit (23 stránek, 50 aktualit na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:
Flashnews ©


© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

BAKALÁŘI    RVP    FRAUS      KLÍČ KE VZDĚLÁNÍ   
Nová stránka 272 Nová stránka 272


DOPORUČUJEME POUZE TO, S ČÍM MÁME DOBRÉ ZKUŠENOSTI!!
 
 

Aktuálně nový a cenově velmi zajímavý Mobilní operátor!
 
Nová stránka 1
Využíváme bez jediného výpadku u
Využíváme bez jediného výpadku u

  SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Využíváme bez jediného výpadku už 11 let!!!! Doporučujeme!


 

 

Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO