Vizitka EN

Letohradské soukromé gymnázium - Gymnázium Letohrad

Proč k nám I Jedinečný program I Kontakty I Přijímací řízení I Prospěch I Mail I Jídelna

 

 

Škola
Výuka
Uchazeči
QR
grletohrad.png
Pro maturanty
Zahraniční akce
Nadační fond
Volný čas
Kurzy - dospělí
Studenti
Spolupracujeme
Naše město
Navštívili nás
Aktuality

Co kdy a kde ?


19.03.2015:

Další úspěchy našich recitátorů

bara01.jpgDne 12. 3. se konalo krajské kolo recitačního festivalu Wolkrův Prostějov 2015 v Pardubicích. Naši školu reprezentovala Barbora Kostkanová (sexta).

Barča i tentokrát obstála ve velké konkurenci a postoupila do národního kola, které se bude konat v červnu v Prostějově. Ani studenti nižších ročníků nezaháleli.

Dne 11. 3. se v Ústí nad Orlicí konalo oblastní kolo recitační přehlídky Dětská scéna 2015. Z našich studentů do krajského kola v Pardubicích postoupily Natálie Venclová (prima) a Klára Odehnalová (kvarta)

Za reprezentaci děkujeme nejen jim, ale i dalším studentkám, které se soutěže zúčastnily – Vendule Středové (prima) a Petře Dvořákové (tercie).

O akci informoval také Deník, dokonce ve dvou článcích. Nahlédněte sem (na úvodní fotografii jsou všichni 3 zástupci LSG: Bára, Lucka, Dominik) a po té  klikněte zde.

19.03.2015:

V+W, ND i KFC

kdy? čtvrtek 21. března, kde? v Praze522025_1.jpg, co? Divadlo Na zábradlí – představení Korespondence V + W (tedy Voskovce a Wericha), Národní divadlo (ND) – prohlídka,

proč? kultura jednou za čas není k zahození (a když se jede místo vyučování, dá se to vydržet), kdo? sexta + septima,s  kým? M + M (Mlynářová a Kulhavá), rozchod? ano!

A jaké to bylo???

Divadelní představení bylo dechberoucí!
Emoce T.O.P.! Nemám co vytknout.
Divadlo skvělé, zaujalo mě, jak dobře dokázaly dopisy vystihnout atmosféru a nastínit vztah mezi V a W.
Hra emočně nabitá, která zanechá v divákovi velmi silné pocity.
Divadlo bylo perfektní- velmi se mi líbilo spojení spisovné češtiny a vulgarismů.
Národní divadlo bylo úchvatné!
Prohlídka ND byla dobrá, nicméně škoda, že jsme neviděli zákulisí divadla zblízka.
Zkrátka fajn den.

Pro učitelský doprovod také Cool

14.03.2015:

Přihlášky jsou ve finále !!!

Na množící se sobotní telefonáty s dotazem na možnost doručit přihlášku ke studiu LSG  ještě během víkendu odpovídáme:

Přihlášku můžete vhodit do schránky gymnázia ve vstupu do zámku z náměstí. A nebo volejte řediteli na telefon 777 022 810 a domluvíme se.

Máme pochopení: letošní konečný termín odevzdání přihlášek připadající na neděli je vskutku záludný... Mrkající

Vratislav Šembera, ředitel LSG

13.03.2015:

Dlouho jste se u nás nebyli podívat? Projděte si LSG alespoň pomocí myši... Velmi šťastný

Nahlédněte do našich učeben, pokochejte se výhledy z našich školních oken či se třeba postavte do pozice kantora za katedrou nové laboratoře...

K virtuální prohlídce našich zámeckých prostor klikněte sem

13.03.2015:

Naši angličtináři v krajském kole olympiády

deti_1_.jpgV úterý 10. března 2015 se v Pardubicích uskutečnilo krajské kolo olympiády v anglickém jazyce. Naše škola měla v soutěži své želízko v ohni v podobě Matyáše Urbana, studenta tercie.

V nabité konkurenci se Matyáš celkově umístil na 7. místě. Avšak rozdíly mezi jednotlivými účastníky byly opravdu minimální.

Ještě jednou gratulujeme k postupu do kraje a děkujeme za reprezentaci školy.                                                                   Ondřej Padalík

11.03.2015:

Přijímačky nanečisto

Jak už se stalo dlouholetou tradicí, do plánovaných akcí naší školy patři možnost, vyzkoušet si před skutečnými zkouškami, jak to u nich chodí. Myslíme si, a ohlasy žáků nám to potvrzují, že se tím hodně sníží stresování u skutečné zkoušky a ta je potom více objektivní. Žáci, zejména z 5. ročníku, absolvují většinou nějakou takovou zkoušku.úplně poprvé.

Jak můžete vidět z přiložených fotografíí, vše proběhlo v pohodě a v klidu a u skutečné zkoušky už to zcela určitě bude bez problémů.

Zdeněk NUTZ

09.03.2015:

Již třetí student LSG na Intel ISEF do USA

Letošní 65. ročník největší a nejprestižnější středoškolské vědecké olympiády Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) se koná od 10. do 15. května 2015 v americkém Pittsburghu. A stejně jako v posledních letech, opět se ho zúčastní i student LSG. Ondřej Hubálek se na tuto soutěž nominoval třetím místem na loňském národním kole EXPO SCIENCE AMAVET se svým projektem „Biosorpce iontů mědi submerzním myceliem klanolístky obecné“.

Náš oktaván se tedy během svaťáku bude věnovat zjevně především angličtině a představí svůj projekt hodnotící porotě, v níž budou i laureáti Nobelovy ceny. Nároky budou velmi vysoké, budeme tedy všichni držet palce, aby zvládl Českou republiku i naši školu reprezentovat co nejlépe.

 Ondrův rozhovor pro Intel iQ! naleznete zde 

       

Něco o Ondrovi: Ondřej Hubálek je devatenáctiletý student oktávy Letohradského soukromého gymnázia, člen Mensy ČR a stážista ve společnosti Contipro Group, se kterou spolupracoval i na svém projektu.

Účastnil se soutěže I-SWEEEP 2014 v USA a patří k pěti letošním reprezentantům ČR na globální přehlídce středoškolských vědeckých talentů Intel ISEF 2015. K jeho zálibám patří baseball a cestování.

Inu, vyhledávat talenty nás baví... Velmi šťastný

 

09.03.2015:

Den otevřených dveří - Návštěvní den - Jaro 2015

Děkujeme všem návštěvníkům za projevený zájem o naši práci. Velmi si toho vážíme. Rádi Vás na naši škole opět uvítáme.

Na všechny další fotografie se můžete podívat zde.

   
09.03.2015:

Slavnostní otevření nové Učebny přírodních věd

Ve čtvrtek 26.února v 15:48:54 byla při teplotě 23,5°C, tlaku 989,84 kPa v naší škole otevřena po rekonstrukci Učebna přírodních věd. Rekonstrukce byla z větší části financována z prostředků EU, konkrétně z programu ROP NUTS II Severovýchod . Celkové náklady jsou 1 517 123 Kč.

Učebna je multifukční a bude sloužit pro výuku chemie, biologie a fyziky. Je vybavena nejmodernější současnou technikou, včetně interaktivní tabule, vizualizéru, elektronického mikroskopu s kamerou a podobně. Každý student má v laboratoři vlastní pracoviště , vybavené mikroskopem, notebookem a množstvím špičkové měřící techniky.

Jak tu u nás při otevírání vypadalo se můžete podívat na této stránce.

06.03.2015:

Nádherná věda v učebnách LSG

Ve čtvrtek 26. 3. 2015 proběhne již podruhé na naší škole mezinárodní akce s názvem „Hands on Particle Physics" („Sáhněte si na částice“), International Masterclasses for High School Students, které se letos zúčastní více než 10 000 studentů z 42 zemí světa.

Podrobnosti na http://www.physicsmasterclasses.org

Letohradské gymnázium bude jedna ze škol světa, kde si studenti v rámci projektu nejprve vyslechnou odborné přednášky z oblasti částicové fyziky a po té si vlastnoručně vyzkouší, co obnáší analýza reálných dat zaznamenaných na detektoru LHC ATLAS v evropském centru pro jaderný výzkum (CERN). A to prostřednictvím vzdáleného připojení ze školy přímo do vědeckého pracoviště u Ženevy.

Témata přednášek: o standardním modelu částicové fyziky, metodách částicové fyziky a činnosti Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.

Vyvrcholením celého dne bude videokonference moderovaná přímo z CERNu, do níž se kromě našich studentů zapojí i studenti z Francie, Maroka, Německa a Švédska.

Cílem tohoto projektu je přispět k hlubšímu pochopení nejzákladnějších procesů uvnitř hmoty a také propagace částicové fyziky ve světě.

K účasti na této mimořádné akci pozveme také kolegy z gymnázií Orlicka.

Záštitu nad celým projektem má doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc., ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky.

Náááádherná věda…!!! Milada Marková, Vratislav Šembera

06.03.2015:

Úspěšní studenti LSG – biatlonisté

Milan Žemlička v TOP TEN světa - Natálie Jurčová ve dvacítce

Velmi zdařilý šampionát Mistrovství světa juniorů a dorostenců se podařil našim dvěma studentům biatlonistům v běloruském Minsku.

Milan Žemlička se svými výsledky zapsal do TOP TEN nejlepších biatlonistů světa ve své kategorii dorostenců. Dále si připsal i velmi pěkný výsledek v kategorii juniorů.

Celková bilance čtyř závodů v šampionátu, kde reprezentoval českou republiku je: 21. místo v individuálním závodu, 11. místo ve sprintu, 9. místo ve stíhačce a 6. místo v juniorské štafetě, kde přispěl k úspěchu dvěma čistými nulami a rychlým během. Oprávněně si tak vychutnal slavnostní ceremoniál na pódiu. To je společnost nejlepší šestky.

Je třeba říci, že na startu závodu je 89 borců z celého světa. Milan se v biatlonu vyznačuje za velmi dobrého střelce, jeho střelecká úspěšnost v tomto šampionátu po čtyřech závodech, kde se jede o vše a hlavně pod plným tlakem, je 90%, což je považováno za jedno z nejvyšších. Přesně je to pak na 60 vystřelených terčů 54x úspěšně, při celkově odjetých asi 40 km závodní trati na lyžích.

Pozadu nezůstala ani Natálie Jurčová, která se, mezi o rok staršími děvčaty, prosadila do nejlepší dvacítky, a to hned dvakrát. Ve svých by to bylo určitě podobně jako u Milana. I ona může považovat svůj šampionát za velmi zdařilý. Celkové umístění 26. místo, 19., a 18. je vynikající bilance. Dále se Natka plnohodnotně účastnila štafety juniorek, kde jí chyběly 3 roky, tato štafeta dojela na pěkném 10. místě.

Těmito skvělými výsledky se naši studenti jednoznačně zapsali do juniorské reprezentace na příští rok. Oba mají před sebou ještě spoustu práce a tvrdé dřiny a věřme, že tak, jak v těchto dnech uvidíme na MS dospělých Michala Šlesingra a Ondru Moravce z Letohradu, tak za pár let, třeba uslyšíme tato dvě letohradská jména.

Velice nás těší, že si Milan a Natka vedou tak dobře, že dělají čest našemu gymnáziu, reprezentaci ČR. A především, že individuální studijní plán a podporu nás všech využívají pro svoji budoucí profesi vysoce nad očekávání. Z příštího šampionátu mají totiž v plánu, přivézt nějakou medaili. Velmi šťastný

Přejeme hodně štěstí v dalším období05.03.2015:

Přijímačky nanečisto 2015 jsou za námi

Ve středu 4. března odpoledne proběhl v LSG již 14. ročník přijímaček nanečisto. Jejich podrobné výsledky každý z Vás obdrží na e-mail, který jste uvedli v přihlašovacím formuláři. Pokud Vám zpráva nedojde během čtvrtka (5. března), neváhejte nás kontaktovat. Třeba se vloudila chybička do některé z adres... Popletený V případě zájmu budou v kanceláři školy připraveny přímo opravené testy.

Děkujeme za účast. A držíme palce do přijímaček ostrých.

Vratislav Šembera

Kontakt: lsg@lsg.cz ,777 022 810 či 465 622 249

01.03.2015:

Elektronický průkaz během víkendu mimo provoz

Z důvodu plánované údržby školního serveru, nebude přístupný Elektronický průkaz. Za způsobené potíže, například, když jste se chtěli pochlubit svými krásnými známkami a ono to nešlo, se předem omlouváme.

Zdeněk Nutz, správa sítě LSG

27.02.2015:

Skvělá zpráva z okresního kola jazykové soutěže v angličtině!!!

24. a 26. února proběhla okresní kola soutěže v angličtině v Ústí nad Orlicí. Dle slov poroty byla jazyková vybavenost všech soutěžících na vysoké úrovni a rozdíly byly minimální.

Naši studenti Mabel Zondervan z primy, Lucie Marešová ze sexty a Matyáš Urban z tercie skvěle reprezentovali svoje gymnázium a za to jim náleží slova chvály a uznání.

Nejlepšího umístění dosáhl Matyáš Urban, který obsadil 2. místo a zajistil si tak postup do krajského kola.

Gratulujeme a držíme palce!!! Eva Kmoníčková

27.02.2015:

Podnikatelem roku Pardubického kraje se stal pan Vladimír Velebný

Vladimír Velebný je majitelem firmy Contipro, se kterou naše škola dlouhodobě velmi úspěšně spolupracuje.

Díky této spolupráci naši studenti dostávají výjimečnou příležitost podílet se na výzkumu a vývoji a zúčastnit se prestižních soutěží po celém světě.

Například Aleš Stejskal, loňský maturant našeho gymnázia, získal na soutěži I-SWEEEP v USA zlatou medaili.

Celý článek o ocenění pana Velebného si můžete přečíst zde.

21.02.2015:

Vědomostní soutěže se rozjíždějí - LSG je tradičně u toho!!!

AMAVET - Festival vědy a techniky 2015: Student LSG opět úspěšný Poslední den před jarními prázdninami přinesl příjemnou zprávu ze světa soutěží středoškolských vědeckých projektů. V soutěži AMAVET okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy reprezentoval letos letohradské gymnázium další mladý vědec – Jan Šrámek z sexty.

A reprezentoval věru úspěšně - postoupil do krajského kola a navíc získal jednu ze zvláštních cen - cenu sponzorské firmy. Jendův projekt nese název Uvolňování aditiv z nanovlákenných „bonbonů“.

Na projektu Jenda spolupracuje s firmou ContiproGroup Dolní Dobrouč. Gratulujeme. A budeme držet palce do krajského kola – už zde se bude totiž rozhodovat, zda Jenda bude dalším studentem LSG, který vyrazí na světovou soutěž mladých vědců do USA. To by byl již čtvrtým…

Chcete-li se o jeho projektu dozvědět více, klikněte si sem.

Vratislav Šembera

  
18.02.2015:

Den otevřených dveří – návštěvní den

Vážení uchazeči o studium, vážení rodiče, přátelé školy, milí absolventi z let minulých,

dovolte mi Vás srdečně pozvat na tradičně pořádaný Den otevřených dveří, který se v LSG uskuteční

                                     ve čtvrtek 26. února 2015 od 16 hodin.

Budu upřímně potěšen, pokud se rozhodnete nás navštívit. Přijďte se podívat na gymnázium s nejširší vzdělávací nabídkou v regionu.

Připraveni coby provaděči jsou pro Vás jako vždy naši studenti. Pokud však budete mít zájem slyšet některé informace i přímo od ředitele či předsedy správní rady, budeme Vám k dispozici k popovídání a představení naší školy. Ptejte se nás na cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Jsme tu pro Vás.

S našimi absolventy jistě nalezneme chvilku k zavzpomínání na studentská léta v LSG. Věřím, že zejména ty z Vás, kteří jste u nás nebyli již delší dobu, příjemně překvapí výrazný posun ve vybavení a v modernizaci školy. Samozřejmě jsou zváni i Vaši rodinní příslušníci, případně Vaši přátelé, kteří by měli zájem strávit odpoledne v našem nevšedním prostředí.

Těším se na setkání s Vámi.

Vratislav Šembera, ředitel LSG

12.02.2015:

Maturitní ples 2014

Několika fotografiemi se vracíme ještě do konce minulého roku na Maturitní ples našich letošních maturantů. Konalo se v sále sokolovny v Lukavici a to 19 prosince 2014. Maturitní ples 2014

11.02.2015:

Odběr vysloužilých elektrospotřebičů a mobilních telefonů

elektroodpad_usporne_zarivky_1_.jpgDovoluji si Vás oslovit s nabídkou odběru vysloužilých elektrospotřebičů a mobilních telefonů. Naše gymnázium je již několik let zapojeno do celostátní aktivity s názvem RECYKLOHRANÍ.

V průběhu roku plníme různé úkoly, které souvisí s ekologickými a environmentálními tématy, v budově školy máme zaveden systém třídění odpadů, jsou zde umístěny nádoby na sběr použitých baterií, zářivek a tonerů z kopírek a tiskáren. Nejméně ze všeho je využíván sběrný kontejner na elektroodpad.

Myslím, že je to škoda z několika důvodů:

1. Vysloužilé drobné elektrospotřebiče Vám doma překáží, popř. je bez užitku odložíte do sběrných dvorů či popelnic.

2. Pokud je odevzdají žáci ve škole, necháme je pravidelně bezplatně odvézt prostřednictvím firem, které se zabývají jejich tříděním a dalším využitím získaných materiálů.

3. Za každý kilogram odevzdaného elektroodpadu se škole připisují body, které pak mohu prostřednictvím pořádající organizace směnit za pomůcky pro výuku (v lednu to byly např. slovníky do angličtiny a němčiny, basketbalový balón, kancelářské potřeby a potřeby pro výtvarnou výchovu…)

Nejbližší svoz je naplánován na měsíc březen nebo duben. Pokud jste se tedy rozhodli naši aktivitu podpořit, předejte prosím nepotřebné drobné elektrospotřebiče či mobilní telefony (prostřednictvím Vašich dětí – našich žáků) do 23. března 2015 v ředitelně školy nebo panu Řehákovi (správci školy).

Celá akce bude samozřejmě pokračovat i po tomto termínu. Děkuji za Vaši ochotu a podporu smysluplné věci.

Jitka Macháčková, zástupce ředitel školy

11.02.2015:

Okresní přebor škol v alpském lyžování, Říčky 2015

Po roční odmlce, způsobené nedostatkem sněhu, proběhl v lednu další ročník okresního přeboru škol v alpském lyžování v Říčkách v Orlických horách. Studenti LSG se již tradičně nejen „účastnili“, ale především přivezli cenné medaile, za což jim patří velký dík.

Další poděkování patří studentům, kteří se, také již tradičně, výborně zhostili rolí brankových rozhodčích a dalších pomocníků. Studenti LSG obsadili první místo v kategorii V. družstvo chlapců ve složení Moravec Jakub, Holubář Bartoloměj a Brynda Václav. Dívčí družstvo, ve složení Šemberová Tereza, Siatková Anna a Marešová Lucie, obsadilo druhé místo. V soutěži jednotlivců stál na bedně Vašek Brynda (1.místo) a Terka Šemberová (3.místo). Atmosféru celodenní akce v Říčkách přibližují následující fotografie…

PWB

06.02.2015:

Máme zlato !!! Olympiáda v českém jazyce - 1. místo

1. místo v okrese pro LSG !! Stává se již příjemným pravidlem, že studenti LSG v se umísťují na předních místech ve vědomostních soutěžích a olympiádách.

Tentokrát přišla skvělá zpráva z Ústí nad Orlicí: Eva Švecová z tercie LSG vyhrála Okresní kolo olympiády v českém jazyce a z prvního místa postupuje do krajského finále!

Gratulujeme a děkujeme. Poděkování za úspěšnou účast patří také Kláře Odehnalové z kvarty. No a těšíme se na výsledky našich studentů i v dalších předmětech (olympiády se teprve rozjíždí...).

Výsledkovou listinu si můžete prohlédnout zde                                          Když se daří, tak se daří...

05.02.2015:

Závěrečný workshop  nazvaný „Zpátky doma“ projektu Visegradského fondu

 Srdečně Vás zveme na závěrečný workshop  nazvaný „Zpátky doma“ projektu Visegradského fondu „Boříme národní stereotypy“, který se koná v úterý 10. února od 15.00.  Studenti budou prezentovat svá videa či fotografie z jednotlivých návštěv. Program setkání byl bohatý a o zážitky nebyla nouze, proto bude jistě závěrečný workshop zajímavý i z pohledu návštěvníka.

Cílem projektu je detailněji poznat země Visegradské čtyřky a pokusit se o jiný než jen tradiční náhled na kulturu a obyvatele země. 

Těšíme se na setkání 

Eva Kmoníčková, Ondřej Padalík, Jitka Macháčková a Marek Machačný 

04.02.2015:

Lesní školka hledá nadějné malé herce

(přetiskujeme článek z Orlických novin s vlastními fotografiemi)

Letohrad – V lesním klubu Strom života v Letohradu se chystají nazkoušet představení – muzikálovou pohádku Tři Bratři od Zdeňka a Jana Svěrákových. Zdejší děti uchvátily texty písní a chtějí hrát, ale některé role stále nemají své protagonisty, protože ochotníků je zatím málo.

Proto vedoucí klubu oslovují veřejnost s výzvou, aby se zapojila. Hledají ještě tři malé herce nebo hravé „dospěláky". Nový spolek malých ochotníků vede Lída Gregorová.

Školka má v současnosti volnou kapacitu a ráda přijme další děti, kterým dopřeje zpestření předškolní výuky. Pravidelně klub třikrát v týdnu navštěvuje skupinka pěti dětí. Ačkoliv v Letohradu funguje teprve pět měsíců, mohou pedagogové ze svých zkušeností říci, že pokud má dítě pravidelnost v docházce, vnímá to velice dobře. Rodičům nabízí, ať ji vyzkouší. Děti se tu učí tvořivosti a v malém kolektivu do 12 dětí můžou dělat aktivity, ke kterým se normálně nedostanou.

Pomáhají například s přípravou oběda, počítají, krájejí, strouhají, umývají si po sobě talíř, čekají, až všichni zasednou k jídlu, a společně si popřejí. Dopoledne tráví na čerstvém vzduchu, zabaví se pohybem a poznáváním přírody. Vše se tu snaží sladit s principy předškolního vzdělávání a naplňovat tak jeho cíle hravou formou.

Redakce Orlických novin

(Lesní klub Strom života zřizuje Letohradské soukromé gymnázium - poznámka LSG)

 

Článek o Lesním klubu přímo na stránkách Deníku si můžete přečíst zde .....

30.01.2015:

Lesní klub - Strom života - Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.

Lesní školka, družina, kroužky, akce pro děti, pro rodiče s dětmi, akce pro rodiče

Srdečně Vás zveme tuto sobotu na akci:

logo.jpg

OSLAVA HROMNIC

sobota 31.1.2015 od 14:00

Sledujte pravidelně webové stránky: lesniklub.lsg.cz

Máme novou fotogalerii, kterou si můžete spustit zde

Zřizovatelem Lesního klubu je Letohradské soukromé gymnázium - obecně prospěšná společnost..

A přijďte se podívat.

Zde si můžete stáhnout a prohlédnut přehled akcí připravovaných na únor 2015

Lesní Klub Strom života zahajil svoji činnost v pondělí ráno - 7. července 2014

29.01.2015:

Mistrovství Evropy juniorů – skvělý výsledek Milana Žemličky

milan.jpgBiatlonista Milan Žemlička, student LSG, udělal další důležitý krok ve své sportovní kariéře. Před dvěma týdny se složitým klíčem, kde absolvoval čtyři nominační závody, nominoval do juniorské reprezentace v biatlonu a odjel na Mistrovství Evropy juniorů do Estonska.

Tam se mu podařilo udělat skvělý výsledek. I přes to, že je šampionát vyhlášen pro juniory o rok až dva starší než je Milan, podařilo se mu v této mezinárodní konkurenci dojet na krásném 15. místě. V závodu startovalo celkem 70 borců z celé Evropy. Milan jednoznačně ukázal, že jako jeden z nejmladších reprezentantů tohoto šampionátu, patří do světové špičky ve svém oboru.

V této věkové kategorii bude soutěžit ještě další dva roky. To už bude jistě pomýšlet na medaile. Gratulujeme, Milane.

A držíme palce i další studentce LSG, septimánce Dorce Novotné, která v této době reprezentuje Českou republiku na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže v Lichtenštejnsku. Pozdrav přímo od Dorky si můžete shlédnout zde:

https://www.facebook.com/olympijskytym

28.01.2015:

Přijímací řízení pro další školní rok 2015/2016 je zahájeno

16 dobrých důvodů, proč si vybrat právě naši školu

Přijímací řízení v 7 krocích aneb Malý průvodce přijímacím řízením

Kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2015/2016 - 1. kolo

Přijímací zkoušky nanečisto

Přihláška ke stažení


Vážení rodiče budoucích studentů, milí uchazeči o studium na gymnáziu v Letohradě,

s blížícím se termínem podávání přihlášek na střední školy se zcela jistě opět rozproudí ve veřejnosti i v médiích tradiční diskuze o systému přijímacích zkoušek.

Tím spíše, že Pardubický kraj letos zavádí na svých (krajských) středních školách od roku 2011 již čtvrtý (!) model přijímacích zkoušek - tedy co rok, to změna.

Objektivně však nutno dodat, že k letošní změně byl Pardubický kraj donucen poněkud chaotickou aktivitou Ministerstva školství...

Letohradské gymnázium kráčí v tomto ohledu již léta, řečeno s Franzem Kafkou, vyrovnaným krokem. Nikdy jsme o zrušení přijímacích zkoušek neuvažovali. Jsou pro nás nejen prostředkem k seřazení uchazečů do jakéhosi žebříčku, ale především nám skvěle slouží ke zjištění, v jakých tématech mají budoucí studenti mezery – a tedy na jaká témata mají naši kantoři v prvních měsících studia zaměřit svoji pozornost.

Nadále ovšem také považujeme za rozumné umožnit žákům, kteří na své základní škole dosahují vynikajících výsledků, vstup na gymnázium bez nutnosti absolvovat testy. Jedná se o výraz naší důvěry v práci kolegů na základních školách, ale také o naše přesvědčení, že trvale dobře pracující žák má být při vstupu na zvolenou střední školu odměněn alespoň malým benefitem. Navíc se domníváme, že z vysvědčení za poslední 3 klasifikační období lze o schopnostech uchazeče vyčíst více než ze dvou či tří zhruba hodinových přijímacích testů...

LSG tedy stejně jako v letech předchozích nabízí přehledný a jednoduchý systém přijímacího řízení, který lze shrnout do dvou bodů:

buď dobře pracujete na své základní škole – pak na Vás čeká bonus v podobě přijetí bez nutnosti konat přijímací testy

nebo přijdete, vykonáte zkoušky z Vám známého učiva ZŠ a do 24 hodin víte, zda a kde budete od září studovat.

V každém modelu přijímacího řízení by přeci mělo jít o jediné – pokusit se učinit krok ke světu, v němž výuční list bude zase průkazem šikovného řemeslníka, maturita na odborné škole zárukou solidních profesních znalostí daného oboru a vysvědčení z gymnázia pak nejlepší vstupenkou ke studiu skutečně kvalitní univerzity. A právě o to usilujeme.

Na internetové stránce www.lsg.cz naleznete veškeré informace o přijímacím řízení na LSG, o důležitých termínech, které byste neměli promeškat, a naleznete zde také formulář přihlášky spolu s informacemi ohledně vyplnění zápisového lístku.

Budeme velmi rádi, když Váš zápisový lístek bude ve finále směřovat na Letohradské gymnázium. Jsme připraveni pomoci Vám nejen kvalitně zvládnout středoškolské učivo, ale také získat sebevědomí, rozhled a dovednosti nezbytné pro následné studium na univerzitě.

Přeji Vám šťastnou volbu své střední školy.

Vratislav Šembera, ředitel školy


16 dobrých důvodů, proč si vybrat právě naši školu

Přijímací řízení v 7 krocích aneb Malý průvodce přijímacím řízením

Kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2015/2016 - 1. kolo

Přijímací zkoušky nanečisto

Přihláška ke stažení

28.01.2015:

Velká věda malému městu

Unikátní seriál přednášek špičkových osobností české vědy zahájil v roce 2015 vědecký pracovník Katedry meteorologie Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a populární televizní „rosničkář“ Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Jeho přednáška na téma Jak dobré jsou současné předpovědi počasí? proběhla opět za hojné účasti veřejnosti a, jak vidno z fotografie, k radosti studentů LSG.

Pro následující přednášky očekávejte další překvapení…

Vědecký svět v učebnách LSG. Nááádherná věda…!!!

Milada Marková, Vratislav Šembera, Václav Kotyza, LSG

▲  S panem "rosničkou" Michalem Žákem z ČHMÚ a ČT

26.01.2015:

Vědomostní soutěže zahajují

Jako každoročně i letos se s blížícím 2.pololetím školního roku přibližují 444555_1.jpgi okresní kola vědomostních olympiád.

Jedna z prvních letošních zpráv přišla od pořadatelů okresního kola olympiády dějepisné. LSG se zaměřuje především na soutěže přírodovědně - technické a jazykové, ale o to jsem raději, že letos mohu poděkovat za úspěšnou účast také našemu dějepisci, Honzovi Stránskému z kvarty. A pogratulovat k postupu do krajského kola soutěže.

Výsledková listina je ke stažení dostupná zde

Vratislav Šembera

21.01.2015:

Visegrádský výměnný pobyt studentů LSG – přišly první zprávy z Polska

Zdravíme z Kalisze (20.1.2015).

Cesta vlakem trvala 8 hodin, ale uběhla poměrně příjemně. Delší čekání nastalo jen ve Wroclawi, to jsme ale využili rychlým výletem do centra. Do cíle cesty jsme dorazili o páté hodině večerní, přesun studentů do rodin a náš kantorský se odehrál velmi rychle.
Ráno proběhla tradiční prohlídka školy, již odpoledne jsme vyrazili na první výlet, a to do průmyslového muzea na někdejší rusko – pruské hranici. Odpoledne následovala procházka městem s velmi vtipným výkladem z úst otce jedné z polských kolegyň. Aby té kultury nebylo hodně, večer jsme strávili výbornou sérií na bowlingu.

Dnes ráno nás v historických prostorách oficiálně uvítal místostarosta Kalisze, následoval výjezd do rodiště a muzea významné místní spisovatelky. Odpoledne jsme zavítali do zámku Goluchow, který je obklopen anglickým parkem z 19. století. Na okraji parku jsme navštívili oboru s daňky, polodivokými koňmi a především zubry. Polští bizoni se nám dosti líbili, ale nakonec jsme před jejich kouřícími nozdrami utekli do školy, kde nás čekalo kuchařské odpoledne.

Přes počáteční nesmělost se smíšeným teamům ze všech zemí podařilo ukuchtit solidní salátek, pirožky a slepičí vývar. Úterní podvečer jsme zakončili návštěvou aquaparku.

Další stránka s informacemi a foto je zde: Visegrádský výměnný pobyt studentů LSG - Polsko

Marek Machačný, Ondra Padalík a študáci

   
15.01.2015:

Zveme Vás na přednášku: Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Velká věda malému městu

LSG: unikátní seriál přednášek špičkových osobností české vědy pokračuje i v roce 2015!

V novém roce zahájíme přednáškou, kterou povede vědecký pracovník Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vám jistě dobře známý z České televize…

Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Jak dobré jsou současné předpovědi počasí?

Čtvrtek 22. ledna 2015 v 16 hodin

Autor představuje téma své přednášky v následující anotaci:

„Předpovědi počasí patří k nejsledovanějším informacím v médiích. Objektivně došlo v posledních 30 letech k výraznému zkvalitnění předpovědí stejně jako k prodloužení délky předpovědního období. Někdy to ale širokou veřejností takto vnímáno není - kromě jistého subjektivního faktoru hraje roli i fakt, že ne vždy jsou předpovědi patřičně interpretovány a pochopeny.

V rámci přednášky vysvětlíme pojmy, které se často objevují v předpovědích počasí. Hlavní pozornost ale bude věnována současným předpovědním metodám, jejich možnostem a tomu, jak dobré jsou dnes používané předpovědní modely.“

                              I vědu lze podat vtipně a populárně. Přijďte se přesvědčit.

                                 Vědecký svět v učebnách LSG. Nááádherná věda…!!!   

Milada Marková, Vratislav Šembera, LSG

13.01.2015:

Školu nedělá počítač, tablet či interaktivní tabule… Školu dělají lidé!

Nové milénium sotva „dostalo občanku", a tak se nabízí otázka, jaké je podle Vás v tom novém tisíciletí české školství a jaké by mělo nebo mohlo být?

pan_reditel_sembera.jpg.jpgNo to je ovšem kardinální otázka! Na odpovědi se obvykle neshodnou ani renomované instituce, které se ke zkoumání českého vzdělávacího systému občas odhodlají. Obávám se tedy, že učitel matematiky z malého podhorského gymnázia na tom s odpovědí nebude o mnoho lépe…

Tedy alespoň několik postřehů. Především – velmi záleží na tom čím, jakými kritérii české školství měříte. Jedním z nich může být např. posun, který naše školství učinilo od roku 1989. Z tohoto pohledu to není špatné. Za posledních 25 let (či za 15 let od začátku milénia) se mnohé nepochybně povedlo – rozšířila se nabídka škol, vykvetly školy s alternativní výukou, rodič (žák) se naučil školu vybírat mimo jiné i podle kvality. Student již dávno není pouhým objektem vzdělávání. Rodiče mohou v celkem rozumné míře zasahovat do chodu škol a do jejich směřování. To vše nebývalo zvykem… a to vše je dnes v českém školství samozřejmé. Navíc ve školách jsou stále ještě nadšenci, kteří, i přes častou systémovou „nepodporu", chtějí děti opravdu něco naučit. Ubývají sic, ale ještě jsou!

Pokračování rozsáhlého rozhovoru s ředitelem naši školy pro Deník najdete zde...

13.01.2015:

Přijímačky nanečisto v roce 2015

Tak jako v minulosti (tradice od roku 2002), i letos umožníme zájemcům o studium na LSG vyzkoušet si nanečisto naše přijímací testy (z matematky, českého jazyka a všeobecn ého přehledu). 

Termín: středa 4. března od 15:00 do 18:00

Přihlásit se můžeš: poslat e-mail na adresu lsg@lsg.cz nebo

zavolat na telefony 777 022 810 či 465 622 249

Podrobné informace najdete již brzy zde

Přihlašovací formulář ke zkouškám nanečisto

Podrobné informace ke zkouškám nanečisto 

13.01.2015:

Významná ocenění pro studenta LSG

Václav Kotyza, letošní maturant LSG, měl i závěr roku ve znamení dalších ocenění. Nejprve začátkem prosince převzal z rukou Petra Fialy, starosty Letohradu, ocenění "za reprezentaci města Letohrad i nad rámec České republiky". Více informací z tohoto příjemného ceremoniálu, který se odehrál v obřadní síni zámku, si můžete přečíst zde:

No a v samotném závěru roku se zmínka o Vaškových nevšedních úspěších objevila také v oficiální Ročence 2014 deníku MF DNES (viz fotografie).

   
07.01.2015:

Další visegrádský výjezd

Ještě neopadly dojmy z cesty do Budapešti a Bratislavy a už chystáme další cestu do zahraničí. Se studenty našeho gymnázia tentokrát zamíříme na výměnný pobyt do Polska, našim cílem bude stotisícové město Kalisz ve středním Polsku. Již teď víme, že se můžeme těšit na historické centrum, přírodní rezervaci se zubry a především na setkání s dětmi a kantory ze země, která pro nás i přes svoji blízkost zůstává neznámá.

„J teraz cieszymy się na spotkanie w Polsce“. Usmívající

Marek Machačný, Eva Kmoníčková

05.01.2015:

Rafťáci oslavili Štědrý den na vodě.

Ani na Vánoce si neodpustili vodáci z RK Gymnázium Letohrad vyjížďku na řece. Hned ráno se sešli u loděnice v Žamberku a pohodovým tréningem letošní Štědrý den zahájili. Prima atmosféru jistě vytušíte z fotografií.

19.12.2014:

Předvánoční Vídeň

„A ještě malý pozdrav z Vídně. Poslední listopadový pátek jsme s našimi studenty opět navštívili rakouskou metropoli. I přes sychravé a upršené počasí jsme si užili příjemnou procházku v zámeckých parcích v Schönbrunnu a na Belvederu.

Zima a mrholení nás ale zaháněly do interiérů místních pamětihodností. Mohli jsme si tak déle než jindy vychutnat dávnověkou nádheru gotických lodí svatoštěpánského chrámu nebo voňavou útulnost vídeňských kaváren. Když se nám opět zachtělo do ulic, šli jsme se okouzlit sváteční atmosférou vánočních trhů před vídeňskou radnicí.

Příjemně prochladlí ale plni dojmů jsme se s příchodem večera vydali na cestu domů.“

   
19.12.2014:

Vážení rodiče, milí studenti, absolventi a přátelé školy,

dovolte, abychom Vám popřáli klidné a pohodové Vánoce. Do nového roku pak hodně zdraví, štěstí a víry v to, co konáme. Děkujeme Vám za přízeň i za důvěru a těšíme se na další spolupráci v roce 2015.

Za všechny zaměstnance a správní radu LSG

Vratislav Šembera, ředitel LSG

Petr Šrámek, předseda správní rady LSG

17.12.2014:

                                                                                    Václav Havel

   
   
 5. října 1936 - 18. prosince 2011
17.12.2014:

Mikulášská nadílka 2014…

…tak se nám školou opět po roce prohnali pekelníci i andělé s Mikulášem a pokusili se nastolit řád a pořádek. Několik „známých firem“ skončilo doslova v pytli…

Tentokrát však Mikulášova družina LSG zavítala také do Domu s pečovatelskou službou v Letohradě, kde potěšila naše starší spoluobčany. Mrkněte se na fotografie.

Nová stránka 488

  
15.12.2014:

Utajený úspěch v literární soutěži

pulcova.jpgVýznamného úspěchu dosáhla Aneta Pulcová (sekunda) v soutěži Pardubické střípky 2014, kterou pořádá Krajská knihovna v Pardubicích.

Ve své kategorii získala pěkné 3. místo v literární části soutěže, letos na téma Tajemství hudby. A proč utajený úspěch? Aneta se do soutěže přihlásila sama!!! a její skromnost byla oceněna.

Přejeme mnoho dalších tvůrčích úspěchů.

05.12.2014:

Přehlídka vítězů - Galavečer - Nebojte se klasiků

Ve čtvrtek 4. 12. 2014 v 17:00 hodin se evangelickém kostele v Letohradě uskutečnil galavečer, na kterém vystoupili vítězové jednotlivých kategorií.

V letošním roce to byl již 16. ročník, této stále populárnější soutěže, do které se hlásí stále více dětí ze všech škol v okrese i mimo něj. Jak řekl v úvodní řeči ředitel Letohradského soukromého gymnázia pan Vratislav Šembera, je neuvěřitelné, kolik dětí se v dnešní uspěchané době věnuje klasické poezii a próze. Jen tak dál...

Fotografie jsou k vidění zde...: Nebojte se klasiků 2014

04.12.2014:

Otevřené mistrovství Prahy v Carromu

Dne 15.11. 2014 se skupinka gymnazistů (či hráčů hrajících pod hlavičkou LSG) (Laura Volejníková, Jakub Moravec, Adam Šimák, Lukáš Pavela) vyrazila zabojovat s předními evropskými hráči na otevřeném mistrovství Prahy ve staré indické hře carrom.
Jednalo se také současně o třetí turnaj o mistra ČR v carromu.

Pražský turnaj je specifický v tom, že se jej zúčastňují špičkový hráči z Polska, Německa, GB či Švédska (původem i Indové) a pro všechny české hráče se jedná o jedinečnou možnost poměřit s nimi své schopnosti. Mohu konstatovat, že od loňské účasti jsme zase udělali krok vpřed. Podařilo se nám urvat několik výher (s českými hráči) a atakovali jsme tak umístění v pětatřicítce nejlepších. Za námi tak zůstali hráči z Čech a dokonce jeden z německých hráčů. (Vše je na stránce www.carrom.cz).

Dosažené výsledky z Pražského turnaje nám pak pomohli v bodování o mistra ČR, kde máme dva zástupce v elitní dvacítce nejlepších. (konkrétně tedy Laura Volejníková 17. místo, Lukáš Pavela 20. místo, Kuba Moravec 21. místo, Míša Šilarová 28. místo).

Pro porovnání s ostatními si musíme uvědomit, že hrajeme carrom cca rok a půl a proti nám stojí hráči, kteří hrají i 5 a více let.
Jméno LSG Letohrad pak budeme dále šířit při únorovém mistrovství Polska v městečku Brzeg. Držte nám palce.

Jiří Pavela                 Více foto zde: Carrom Praha 2014

04.12.2014:

Zprávy z pobytu našich studentů v Bratislavě

Dle popisu Jitky Macháčkové a Hanky Kroumanové je akce velmi zdařilá. Hned ze začátku museli naši studenti a jejich pedagogický dozor překonat drobné překážky při cestě vlakem, ale vše zvládli a šťastně doputovali do Bratislavy.

V pondělí ráno se sešli ve škole plní dojmů z hostitelských rodin, prohlédli si školu, pracovali na workshopech s cílem bořit národní stereotypy a podívali se na známou slovenskou pohádku Perinbaba.

V úterý dopoledne byly na programu pracovní dílny – studenti se po skupinách střídali na laboratorních pracích z chemie, praktiku z fyziky, v hodině ICT se učili programovat a při hodině geografie soutěžily národní dvoučlenné týmy ve znalostech o jednotlivých zúčastněných zemích. Po obědě ve školní jídelně čekalo děti sportovní klání v tělocvičně (naše družstvo bylo třetí) a na závěr dne se společně učili slovenské národní tance.

Zprávy o počasí: prší, fouká a nad městem je „deka“. Nic moc, ale doufejme, že se počasí umoudří a Bratislava ukáže svou přívětivou tvář.

Eva Kmoníčková

První foto z Bratislavy.... Nová stránka 483

  
02.12.2014:

LONDÝN + Cambridge/Oxford/ + Paříž

7 denní poznávací zájezd s CK SPORT (RNDr. Martin Václavík)

Termín: neděle 19. - sobota 25. dubna 2015

Cena: 6 180,- Kč za osobu včetně 4x české polopenze a porce párků cestou zpět
 

Program:

1.den-odjezd ráno kolem 5 hodin z Moravy, přejezd Brno,Praha,Plzeň, SRN.

2.den- tunelem pod kanálem La Manche přejezd do Británie, dojezd do Londýna, prohlídka Londýna-Tower /korunovační klenoty/, katedrála Sv.Pavla, Trafalgarské náměstí, Piccadily, Buckinghamský palác, Westminster, Parlament, Big Ben, Downing Street, Národní galerie, Soho,návrat na ubytování, nocleh.

3.den-prohlídka města-muzeum voskových figurin /případně jiný program dle dohody, dům Sherlocka Holmese, Greenwich /nultý poledník, Královská observatoř, tunel pod Temží/, návrat do místa ubytování, nocleh.

4.den-celodenní výlet do Cambridge, návrat do místa ubytování,nocleh.

5.den-snídaně,celodenní výlet Oxford,večeře,nocleh.

6.den- odjezd na Eurotunel, přejezd do Paříže, prohlídka města /cca 9 hod/, noční přejezd.

7.den-dojezd do ČR v podvečerních hodinách.

Ubytování: 4 noci v karavanech pro 6-8 osob v Allhalows, /cca 60 km z Londýna, na pobřeží moře/, 3x2 lůžkové ložnice a obývací pokoj pro 7.a 8.osobu. Karavany mají WC a sprchový kout, obývací pokoj s kuchyňskou linkou s kompletním vybavením pro vlastní vaření.

Stravování: 4x česká samoobslužná polopenze.Vaří se ve služebním mobilonu.V autobusu možnost zakoupení občerstvení za Kč /nápoje, polévky/. Cestou zpět porce párků v ceně.

Doprava: Zájezdovým autobusem s lednicí, videem, možností zakoupení občerstvení.

Cena zahrnuje: Dopravu, 4x ubytování, průvodce, tunel, pojištění CK dle zákona.

Cena nezahrnuje: Pojištění pro cesty a pobyt.

UPOZORNĚNÍ: do 9. prosince se musí nahlásit počet zájemců, do 19. prosince zaplatit zálohu 2 000,- Kč

Tato informace ke stažení nebo tisku pro kamarády v PDFku

Na zájezd se prosím přihlašujte: Eva Kmoníčková, eva.kmonickova@lsg.cz a telefon 737 939 664

28.11.2014:

Další ze série výměnných pobytů studentů LSG

Let’s break our national stereotypes - tentokrát na Slovensku

V neděli 30. 11. vyráží další skupina studentů LSG na (v tomto roce poslední) týdenní výměnný pobyt. Tentokrát do Bratislavy, kde navštíví své kolegy a přátele z Gymnázia pre mimoriadne nadané deti. Stejně jako před nedávnem v Letohradu a poté v Budapešti se i tentokrát společných aktivit projektu zúčastní skupiny studentů z partnerských gymnázií z Maďarska a Polska.

Výměnný pobyt na Slovensku je již třetí akcí společného projektu s názvem Let’s break our national stereotypes, který je částečně financován z fondů V4 (Visegrad).

Těšíme se na další setkání se studenty i vyučujícími.

Eva Kmoníčková, Jitka Macháčková, Hana Kroumanová

28.11.2014:

Přespolní běh - Video

Zajímavé video z přespolního běhu je umístěno na Internetu. Můžete se podívat i na naše studenty....

28.11.2014:

Mgr. Jan Veselý - Život ve vesmíru

Ve čtvrtek 20. listopadu 2014 od 17:00 jsme pro Vás uskutečnili další přednášku v cyklu Vědecký svět v učebnách LSG – Mgr. Jan Veselý, odborný vědecký pracovním hvězdárny v Hradci Králové.

Letos jsme zahájili tématem nadmíru lákavým: Život ve vesmíru – Historie pátrání a nové perspektivy.

   Několik záběrů z přednášky můžete vidět zde!

19.11.2014:

Pár střípků z výměnného pobytu v Maďarsku.

Studenti LSG absolvovali počátkem listopadu první část ze série výměnných pobytů v rámci projektu V4 s názvem Let’s break our national stereotypes. Vyrazili na týden do Budapešti navštívit své kolegy a přátele z Cisterciáckého gymnázia.

Na následujících odkazech si můžete o pobytu přečíst několik postřehů Kláry Odehnalové z kvarty, dále prohlédnout fotografie a konečně shlédnout povedený videosestřih 

Eva Kmoníčková, Ondřej Padalík                     

Fotoreportáž    Videofilm    Studentská výměna očima Kláry

Příjemné pokoukání…

   
19.11.2014:

Prima na seznamovacím kurzu

Ještě na začátku září se primáni se svým třídním, paní Macháčkovou a obětavými studenty septimy vydali na seznamovací kurz na mysliveckou chatu do Dolní Čermné.

I přes občas výhrůžné počasí se na nás většinu výletu smálo slunce, a tak jsme mohli poznávat sami sebe i nové kamarády v příjemném podzimním počasí. Kromě poznávacích a pohybových her jsme si našli čas i na trochu sportu. Korunou posledního večera pak byla zkouška odvahy, kterou i přes počáteční protesty všichni se ctí zvládli.

Chválu si také zaslouží i primánský přístup k jídlu – snad poprvé se vše a bez reptání snědlo. Za zmínku stojí i putování na chatu i odjezd. Nejprve jsme si užili parádní procházku, kdy se nám jen na minuty vyhnulo úplné zmoknutí. Na konci naopak proběhlo bleskurychlé sbalení a odchod, což se podařilo zvládnout za pouhou hodinku a půl.

Primáni, byli jste fajn. Díky.                       Další fotografie se nechají vidět zde....

Marek Machačný

   
14.11.2014:

Mgr. Jan Veselý - Život ve vesmíru

Ve čtvrtek 20. listopadu 2014 od 17:00 jsme pro Vás připravili další přednášku v cyklu Vědecký svět v učebnách LSG – Mgr. Jan Veselý, odborný vědecký pracovním hvězdárny v Hradci Králové.

Letos zahajujeme tématem nadmíru lákavým: Život ve vesmíru – Historie pátrání a nové perspektivy.

Autor představuje téma své přednášky v následující anotaci:

„Když v 17. století zjistili astronomové, že planety jsou tělesa podobná naší zemi, praktiTapeta_Vesm__r___Plan__ty_183_jpg_large.jpgcky automaticky se předpokládalo, že jsou venušané, marťané i měsíčňané. Pokračující poznávání sluneční soustavy nás donutilo optimismus podstatně zmírnit, ale ještě v polovině 20. století se předpokládalo, že na Marsu je rostlinstvo. Údaje z prvních kosmických sond naděje dále zredukovaly na pokusy o nalezení aspoň bakterií. Dnes už nehledáme ani bakterie, snažíme se najít místa, kde by život vůbec mohl existovat. Ve sluneční soustavě už jich mnoho nezbylo. Ale díky objevům nových světů je nadějných míst celá řada. Která to jsou?“

I vědu lze podat vtipně a populárně.

Přijďte se přesvědčit. Vstup zdarma. Vědecký svět v učebnách LSG. Nááádherná věda…!!!

Milada Marková, Vratislav Šembera, LSG

Nová stránka 479

   


1126 aktualit (23 stránek, 50 aktualit na stránku)
[ 6 | 7 | 8 ]
Přejít na:
Flashnews ©


© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

BAKALÁŘI    RVP    FRAUS      KLÍČ KE VZDĚLÁNÍ   
Nová stránka 272 Nová stránka 272


DOPORUČUJEME POUZE TO, S ČÍM MÁME DOBRÉ ZKUŠENOSTI!!
 
 

Aktuálně nový a cenově velmi zajímavý Mobilní operátor!
 
Nová stránka 1
Využíváme bez jediného výpadku u
Využíváme bez jediného výpadku u

  SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Využíváme bez jediného výpadku už 11 let!!!! Doporučujeme!


 

 

Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO