Vizitka EN

Letohradské soukromé gymnázium - Gymnázium Letohrad

Proč k nám I Jedinečný program I Kontakty I Přijímací řízení I Prospěch I Mail I Jídelna

 

 

Škola
Výuka
Uchazeči
QR
grletohrad.png
Pro maturanty
Zahraniční akce
Nadační fond
Volný čas
Kurzy - dospělí
Studenti
Spolupracujeme
Naše město
Navštívili nás
Aktuality

Co kdy a kde ?


05.05.2015:

Volkswagen Maraton Praha 2015

Štafeta borců z Letohradského gymnázia získala neuvěřitelné 4. místo !!!

Video z maratonu 1           Video z maratonu 2

Gratulujeme a všechny zdravíme!!!

03.05.2015:

Sledujte tuto neděli na ČT Sport

Živě: – ČT sport - neděle 3. 5. – 08:50    Opakování: – ČT sport - neděle 3. 5. – 23:50

       BLESKOVKA !!!!!                                                                                  POZOR VIDEO ZDE!!!

Letohraďáci na Mezinárodním pražském maratonu 2015

Po vítězství na Juniorském maratonu v Pardubicích postupuje družstvo běžců z Letohradského soukromého gymnázia do národního finále této soutěže. Finále se uskuteční v rámci světoznámého Volkswagen Prague Marathon 2015.

Podle pravidel absolvuje 10 závodníků trať 42km štafetovým během. Tým LSG se postaví na start ve složení:

Jirka Moravec, Tomáš Mikyska, Natálie Jurčová, Vojtěch Macháček, Dora Novotná, Petr Opletal, Eliška Kalousová, Milan Žemlička, Vojtěch Mlynář a Mikuláš Karlík.

Závodníkům národního kola juniorských maratonských štafet je na startu Mezinárodního pražského maratonu tradičně vymezeno startovní místo na čele startovního pole. Letohradské borce tedy budete moci zahlédnout také ve vysílání ČT v neděli 3. května – až za nimi vyběhne na trať světová vytrvalostní elita z Etiopie či Keni.

Ivana Šemberová Vávrová, Jan Řehák        POZOR VIDEO ZDE!!!

27.04.2015: S E L Á J A M  2015 - už se nám

S E L Á J A M  2015 - už se nám to hezky a pěkně blíží!!!

Vážení přátelé studentské recese  a vůbec všichni, kteří se chcete dobře bavit. 

Blíží se opět den, kdy se s Vámi sejdeme na letohradském náměstí, které, jak si víte, se jmenuje Václavské. Po dvou propršených, téměř zimních ročnících Vám slibujeme, že letos snad už konečně bude líp a svatý Petr nás nechá na pokoji a nebude nás zase máchat.

Zveme Vás proto ve středu 6. května od 16:00 na Václavák v Letohradě.

Najdete nás snadno podle davu lidí, vůně pečených a smažených dobrot, čaje, a hlavně hluku, který bude až do pozdních podvečerních hodin vydávat naše sqělá reprosoustava a hlavně naše hlasivky a nářadí pozvaných hostů.

Tak si udělejte do kalendáře obrovský červený puntík a hlavně. "NESEĎTE DOMA", když se něco jóó hóódně zajímavého někde děje!

Minulý ročník............

27.04.2015:

Příměstské tábory Lesního klubu Strom života při Letohradském soukromém gymnáziu

Je Vaše školka nebo škola v období prázdnin zavřená? Rádi byste zpestřili svým dětem prázdniny? Nemáte nikoho na hlídání? Máme pro Vás řešení.

Připravili jsme pro Vás spousty termínů. Můžete si vybrat vždy celý týden, nebo PO - ÚT nebo ST - PÁ.

Tábory jsou určeny pro děti od 3 do 9 let. Bližší informace najdete na webu lesniklub.lsg.cz nebo prostě zavolejte, rádi Vám na vše odpovíme. Telefon: Veronika Peteráčová  721 166 190

Některé běhy jsou i s výukou angličtiny. Zažijete s námi "Cestu kolem světa". Co Vám ale slíbit nemůžeme, to je NUDA!

27.04.2015:

Skvělé úspěchy primánů!

Letošní primáni se už stihli zařadit mezi největší borce našeho gymnáztereza.pngia! Nejprve Natka Venclová 16. 4. jen těsně nevybojovala postup do celostátního kola přehlídky recitátorů Dětská scéna, o víkendu pak dorazila výborná zpráva z literární soutěže Malá Proseč Terézy Novákové. Matěj Hucek se zde se svou povídkou Narození Viky umístil mezi nejlepšími začínajícími spisovateli! Kolikátý nakonec skončí, ukáže až závěrečné vyhodnocení, které proběhne 16. 5. v Proseči za přítomnosti moderátorky Ester Janečkové.

Tak mu držme palce! M.K.

23.04.2015:

Konečné výsledky 1. kola přijímacích zkoušek

S malým zpožděním, za které se omlouváme, zveřejňujeme výsledky 1. kola přijímacího řízení. Své umístění vyhledáte podle registračního čísla, které jste obdrželi spolu s dopisem o zahájení řízení. Pokud byste ho nemohli najít Mrkající, neváhejte zavolat na číslo 777 022 810. Kdykoliv.

Úspěšným uchazečům blahopřejeme a prosíme je, pokud se rozhodnou pro studium na naší škole, aby nám neprodleně zaslali zápisový lístek. Podle zkušenosti z posledních let nám zašle lístek cca 2/3 úspěšných uchazečů. Očekáváme tedy naplnění primy na předpokládaných cca 22 – 23 studentů.

Těm z Vás, kteří jste skončili „kousek pod čarou“, si dovolím vzkázat: nevěšte hlavu, pokud máte opravdu zájem o studium u nás, napište ihned odvolání. Nějaké místo se zcela jistě uvolní.

Neúspěšným uchazečům připomínáme také možnost podat přihlášku do případného 2. kola přijímacího řízení. Pokud ho LSG vyhlásí, o termínu Vás budeme včas informovat.

Vratislav Šembera, ředitel školy

22.04.2015:

Přijímací řízení 2015

Vážení uchazeči o studium,

1. kolo přijímacího řízení na LSG končí zítra, tj. ve čtvrtek 23. dubna 2015. Teprve zítra tedy můžeme dle zákona zveřejnit jeho oficiální výsledky. Očekáváme, že je na tomto místě vyvěsíme ve čtvrtek v odpoledních hodinách.

Děkujeme za trpělivost.

Vratislav Šembera, ředitel školy

19.04.2015:

Matematická olympiáda – vítězství pro LSG

Dobré zprávy v tomto týdnu neberou konce…

27065b45094fda9afb68df7701f1c200_1_.jpgTakovou je i zpráva o úspěchu matematiků LSG v okresním kole matematické olympiády. To proběhlo 8. dubna 2015 v Ústí nad Orlicí v kategoriích Z6, Z7 a Z8. LSG vyslalo do soutěže tentokrát 6 studentů. Prima – Vašek Chaloupka a Honza Moravec, sekunda - Maruška Karešová a Amálie Šafářová a tercie - Anička Římánková a Josef Walek.

Vítězství mezi matematiky v okrese dosáhl v kategorii Z6 Jan Moravec – na jeho 1. místo ve velmi slušné konkurenci se můžete podívat zde. Honza ztratil jediný bod z celkových 18. Gratulujeme!!

Jen o kousek nám utekla „medaile“ v kategorii Z8. Zde Anička Římánková skončila čtvrtá a Josef Walek hned na pátém místě. I jim blahopřejeme - také na jejich výkon můžete nahlédnout do výsledkové listiny. Gratulace patří samozřejmě také soupeřům.

Všem matematikům LSG děkujeme za reprezentaci školy! No a jako obvykle přikládáme nějaký ten matematický vtípek.

16.04.2015:

Intel ISEF 2015 - ač je to k nevíře, opět (již potřetí!!) s účastí našeho studenta

Pouze 5 studentů z České republiky je každým rokem nominováno na soutěž mladých vědeckých talentů v USA. Už pouhá účast na takové prestižní soutěži je sama o sobě velkým vítězstvím.

Skutečnost, že třetím rokem po sobě je jedním z Čechů student naší školy, je pro nás velkou výhrou a jsme tomu opravdu moc rádi.

Intel ISEF 2015 se letos koná ve městě Pittsburgh, Pennsylvania USA -  May 10-15, 2015. Držte prosím našemu studentovi Ondrovi Hubálkovi všechny svoje palce. Děkujeme. 

15.04.2015:

Mistrovství ČR juniorů ve hře Carrom - úspěšná obhajoba studentů LSG.

S malým zpožděním přinášíme skvělé informace:

Koncem března proběhlo v Pelhřimově mistrovství ČR juniorů ve staré indické hře Carrom. Loni naši studenti skončili všichni v první desítce a letos našim šesti hráčům na umístění stačilo jen míst 9!!!
Vítězství, stejně jako loni, vybojoval dlouholetý hráč carromu z Prahy Štěpán Smoljak.

Druhé místo obsadil Jakub Moravec (LSG), který o svém postupu rozhodl v posledním kole, kdy v přímém souboji porazil Lukáše Pavelu (LSG), který jediný ho mohl v účasti ve finále nahradit. Při vyrovnanosti hráčů z LSG tak Lukáše tato prohra odsunula až na 6 místo. Třetí místo získala také v posledním kole Míša Šilarová (LSG), která se díky lepšímu bodovému zisku dostala před další hráčku, která hraje za LSG Lauru Volejníkovou. Míša tak úspěšně obhájila své loňské bronzové umístění. Sedmé místo pak zlepšeným výkonem dosáhla Míša Pavelová (LSG) a poskočila tak z loňského desátého místa. Devátý skončil bývalý žák LSG Adam Šimák, který se stále přes své studium v Olomouci našich tréninků zúčastňuje.

V sobotu se pak Míša Šilarová a Lukáš Pavela zúčastnili prvního Jarního turnaje o titul mistra ČR a opět si nevedli vůbec špatně. Míša skončila dvanáctá a Lukáš čtrnáctý!!! To už je opravdu kousek od elitní desítky.

Jen připomínám, že skupinku carromovým hráčů v Letohradě trénuje na dálku ze Saudské Arábie dvojnásobný mistr ČR Horst Šimunský, který se určitě po svém návratu do ČR zapojí do tréninku přímo na LSG.

Další turnaj juniorů se pak bude konat 2.10.2015 v Letohradě na LSG, kde 3.10. proběhne i druhý díl souboje o titul mistra ČR.

Zájemci o Carrom, se mohou přijít na hru zeptat každý čtvrtek do kroužku deskových her přímo na gymnázium.Rád jim poradím.        

Jiří Tlegy Pavela

Výsledková listina

15.04.2015:

Od maturity na olympiádu vědecké mládeže a zase zpět

Ondra Hubálek - Náš pěkný kus železa v ohni. Článek o Ondrovisef_2015_1_.jpgi si přečtěte zde.

To byste se divili, o čem dnes píše pražské METRO

Naše bývalá kolegyně Zuzka Šepsová se dnes po ránu projížděla pražským metrem, otevřela Metro (místní zadarmo rozdávaný časopis) a co vidí? Podívat se můžete i vy...

Česká škola též nezůstala k této zprávě lhostejnou...

A tak si obsáhlý článek nyní k přečtení zde...

Stejně jako například prestižní časopis EKONOM

Ve svém poutavém článku: "Pět vynalézavých"

10.04.2015:

Selájam 2015 - už se to blíží!!!

Vážení přátelé studentské recese  a vůbec všichni, kteří se chcete bavit. Blíží se opět den, kdy se s Vámi sejdeme na letohradském náměstí, které, jak si víte, se jmenuje Václavské. Po dvou propršených, skoro zimních ročnících Vám slibujeme, že letos snad už konečně bude líp a svatý Petr nás nechá na pokoji a nebude nás zase máchat.

Zveme Vás proto ve středu 6. května od 16:00 na Václavák v Letohradě. Najdete nás snadno podle davu lidí, vůně pečených a smažených dobrot, čaje, a hlavně hluku, který bude až do pozdních podvečerních hodin vydávat naše sqělá reprosoustava.

Tak si udělejte do kalendáře obrovský červený puntík a hlavně. "NESEĎTE DOMA", když se něco jóó hóódně zajímavého někde děje!

Minulý ročník............

10.04.2015:

Třídní schůzky, volby do školské rady a již tradičně - PORODIČÁK !!!

Vážení rodiče, dovolte, abych Vás pozval na třídní schůzky, kde se můžete informovat o studiu svých dětí, případně konzultovat jiné záležitosti, které se jich týkají. Uvítáme zde také návrhy z Vaší strany na vylepšení práce školy.

Třídní schůzky se uskuteční v úterý 14. dubna 2015 od 16 hodin do 18.00 hodin.

Kdykoliv v této době můžete přijít a konzultovat s kantory i s vedením školy. Pochopitelně s sebou můžete vzít i své děti - budou-li mít odvahu, samozřejmě...

Během Vaší návštěvy tentokrát proběhnou také volby zástupců rodičů a studentů do školské rady při LSG. Pozvánku k volbě i se jmény navrhovaných zástupců naleznete v příloze. Volba Vás nezdrží déle než minutu. Vyhlášení voleb zde.

V této souvislosti se omlouváme za chybu, která se vloudila do původní pozvánky k volbám (uveden den konání středa namísto správného úterka).

Již tradiční součástí třídních schůzek je "Porodičák" - přátelské setkání rodičů, pedagogů, studentů a přátel LSG. Na něj Vás zve osobně organizátor akce, pan doktor Šrámek: Od 18 hodin jste srdečně zváni do učebny geografie na tradiční Porodičák. Hostem bude tentokrát Jakub Hlavsa, absolvent LSG (2006), který to vlastním úsilím dotáhl ze všech absolventů nejvýš. Jeho promítání zove "Kterak parta českých horalů na vejlet do Himaláje jela" a máme se na co těšit!

Vratislav Šembera, Petr Šrámek

01.04.2015:

Velikonoce - provoz školy lehce omezen... Mrkající

Vážení rodiče, studenti a návštěvníci školy,

v průběhu velikonočních prázdnin a svátků (2.- 6.4.2015) budeme ve škole o něco méně než obvykle. Budete-li chtít v této době školu navštívit, přesvědčte se prosím pro jistotu nejdříve o naší přítomnosti či nepřítomnosti telefonicky na čísle 777 022 810. Na stejné číslo volejte bez obav (kdykoliv) i v jiných záležitostech.

Vratislav Šembera, ředitel školy

01.04.2015:

Nádherná věda v učebnách LSG

Ve čtvrtek 26. března 2015 proběla již podruhé na naší škole mezinárodní akce s názvem „Hands on Particle Physics" („Sáhněte si na částice“), International Masterclasses for High School Students, které se letos zúčastnilo více než 10 000 studentů z 42 zemí světa.

Podrobnosti na http://www.physicsmasterclasses.org

Letohradské gymnázium bylo jednou ze škol světa, kde si studenti v rámci projektu nejprve vyslechnou odborné přednášky z oblasti částicové fyziky a po té si vlastnoručně vyzkoušeli, co obnáší analýza reálných dat zaznamenaných na detektoru LHC ATLAS v evropském centru pro jaderný výzkum (CERN). A to prostřednictvím vzdáleného připojení ze školy přímo do vědeckého pracoviště u Ženevy. Fotografie z této velmi zajímavé a pozoruhodné akce připravujeme.

Témata přednášek: o standardním modelu částicové fyziky, metodách částicové fyziky a činnosti Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.

Vyvrcholením celého dne byla videokonference moderovaná přímo z CERNu, do níž se kromě našich studentů zapojili i studenti z Francie, Maroka, Německa a Švédska.

Cílem tohoto projektu je přispět k hlubšímu pochopení nejzákladnějších procesů uvnitř hmoty a také propagace částicové fyziky ve světě.

K účasti na této mimořádné akci jsme pozvali také kolegy z gymnázií Orlicka.

Záštitu nad celým projektem měl doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc., ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky.

Náááádherná věda…!!! Milada Marková, Vratislav Šembera

                                 

Článek v Orlických novinách

Věda v učebnách LSG Letohrad – Gymnázium se ve čtvrtek zapojí do akce „Hands on Particle Physics" („Sáhněte si na částice"), které se letos zúčastní více než 10 000 studentů ze 42 zemí světa. Studenti vyslechnou odborné přednášky z oblasti částicové fyziky, sami si vyzkouší analýzu dat.

Odkaz na článek je zde

01.04.2015:

Krajské kolo dějepisné olympiády

Ve čtvrtek 19. března v DDM Beta v Pardubicích proběhlo krajské kolo dějepisné olympiády s tematikou českých zemí a Evropy v době 1. světové války. Za naší školu se soutěže zúčastnil Honza Stránský s pěkným výsledkem v podobě 10. místa.

Toto umístění znamená, že oproti vítězovým 81 bodům Honza získal solidních 71. Za zdůraznění také stojí, že se krajského kola účastnilo 20 soutěžících, kteří byli vybráni z celkem více než tisíce účastníků.

Honzo, byla to paráda! Velice děkuji!

Marek Machačný, učitel dějepisu.

Do výsledkové listiny můžete nahlédnout zde.

23.03.2015:

LSG Letohrad – líheň lyžařských instruktorů

je název článku, který vyšel v Orlickém deníku. Písecká malotřídní škola v něm děkuje za pomoc studentůpisecna_lyzak_galerie_980.jpg a profesorů letohradského gymnázia při lyžařském výcviku ve skiareálu „Na Dlouhých honech“ v Dlouhoňovicích.

Výcvik pro školáky z Písečné probíhal v prvním únorovém týdnu a hned týden následující probíhal výcvik pro ještě mladší děti z letohradské MŠ Taušlova.

Obou akcí se instruktoři letohradského gymnázia zhostili na výbornou. Poděkování pro instruktory od MŠ Taušlova vyšlo mimo jiné v Letohradském zpravodaji.

Z pohledu nás, instruktorů, je třeba dodat, že jsme měli trochu obavy zejména z dětí ze školky, protože lyžařský výcvik s takto malými dětmi je o poznání náročnější na fyzičku a zejména psychičku… ;-) Počáteční obavy se však brzy rozplynuly, a to i přesto, že se nám v průběhu výcviku měnily sněhové i klimatické podmínky.

Takže směle můžeme zdůraznit fakt, že se nám na okrese rodí samé šikovné a pohybově nadané děti, s nimiž je radost pracovat.

Oba články z novin i s fotografiemi jsou k přečtení zde.

23.03.2015:

Studentský časopis Ostudent - zveřejněna starší čísla

05.gifPozor, pozor! Kdo z důvodu absolutního a totálního vyprodání nezískal vlastní výtisk našeho občasníku Ostudent, má nyní šanci obdivovat jeho grafickou dokonalost, obsahovou vyváženost, originalitu a vtip ve formátu PDF! Milí fanoušci Ostudenta, Ostudenta čtěte!

Jednotlivá čísla ve formátu PDF si můžete otevřít a přečíst zde

23.03.2015:

Vážení rodiče uchazečů o studium LSG

S končící lhůtou pro odevzdávání přihlášek na střední školy jsme zaregistrovali přihlášku Vašeho dítěte ke studiu na LSG.

Děkujeme Vám za takto projevenou důvěru. Pokud jste tuto informaci dnes (středa 18.3.) neobdrželi také prostřednictvím e-mailu, pak Vaši aktuální e-mailovou adresu nemáme k dispozici.

Usoudíte-li v takovém případě, že mailová komunikace by pro Vás byla přínosná, stačí napsat ze své stávající adresy zprávu na lsg@lsg.cz

Na uvedené adrese či na telefonu 777 022 810 jsme kdykoliv k dispozici pro Vaše dotazy.

Vratislav Šembera ředitel školy

19.03.2015:

Další úspěchy našich recitátorů

bara01.jpgDne 12. 3. se konalo krajské kolo recitačního festivalu Wolkrův Prostějov 2015 v Pardubicích. Naši školu reprezentovala Barbora Kostkanová (sexta).

Barča i tentokrát obstála ve velké konkurenci a postoupila do národního kola, které se bude konat v červnu v Prostějově. Ani studenti nižších ročníků nezaháleli.

Dne 11. 3. se v Ústí nad Orlicí konalo oblastní kolo recitační přehlídky Dětská scéna 2015. Z našich studentů do krajského kola v Pardubicích postoupily Natálie Venclová (prima) a Klára Odehnalová (kvarta)

Za reprezentaci děkujeme nejen jim, ale i dalším studentkám, které se soutěže zúčastnily – Vendule Středové (prima) a Petře Dvořákové (tercie).

O akci informoval také Deník, dokonce ve dvou článcích. Nahlédněte sem (na úvodní fotografii jsou všichni 3 zástupci LSG: Bára, Lucka, Dominik) a po té  klikněte zde.

19.03.2015:

V+W, ND i KFC

kdy? čtvrtek 21. března, kde? v Praze522025_1.jpg, co? Divadlo Na zábradlí – představení Korespondence V + W (tedy Voskovce a Wericha), Národní divadlo (ND) – prohlídka,

proč? kultura jednou za čas není k zahození (a když se jede místo vyučování, dá se to vydržet), kdo? sexta + septima,s  kým? M + M (Mlynářová a Kulhavá), rozchod? ano!

A jaké to bylo???

Divadelní představení bylo dechberoucí!
Emoce T.O.P.! Nemám co vytknout.
Divadlo skvělé, zaujalo mě, jak dobře dokázaly dopisy vystihnout atmosféru a nastínit vztah mezi V a W.
Hra emočně nabitá, která zanechá v divákovi velmi silné pocity.
Divadlo bylo perfektní- velmi se mi líbilo spojení spisovné češtiny a vulgarismů.
Národní divadlo bylo úchvatné!
Prohlídka ND byla dobrá, nicméně škoda, že jsme neviděli zákulisí divadla zblízka.
Zkrátka fajn den.

Pro učitelský doprovod také Cool

14.03.2015:

Přihlášky jsou ve finále !!!

Na množící se sobotní telefonáty s dotazem na možnost doručit přihlášku ke studiu LSG  ještě během víkendu odpovídáme:

Přihlášku můžete vhodit do schránky gymnázia ve vstupu do zámku z náměstí. A nebo volejte řediteli na telefon 777 022 810 a domluvíme se.

Máme pochopení: letošní konečný termín odevzdání přihlášek připadající na neděli je vskutku záludný... Mrkající

Vratislav Šembera, ředitel LSG

13.03.2015:

Dlouho jste se u nás nebyli podívat? Projděte si LSG alespoň pomocí myši... Velmi šťastný

Nahlédněte do našich učeben, pokochejte se výhledy z našich školních oken či se třeba postavte do pozice kantora za katedrou nové laboratoře...

K virtuální prohlídce našich zámeckých prostor klikněte sem

13.03.2015:

Naši angličtináři v krajském kole olympiády

deti_1_.jpgV úterý 10. března 2015 se v Pardubicích uskutečnilo krajské kolo olympiády v anglickém jazyce. Naše škola měla v soutěži své želízko v ohni v podobě Matyáše Urbana, studenta tercie.

V nabité konkurenci se Matyáš celkově umístil na 7. místě. Avšak rozdíly mezi jednotlivými účastníky byly opravdu minimální.

Ještě jednou gratulujeme k postupu do kraje a děkujeme za reprezentaci školy.                                                                   Ondřej Padalík

11.03.2015:

Přijímačky nanečisto

Jak už se stalo dlouholetou tradicí, do plánovaných akcí naší školy patři možnost, vyzkoušet si před skutečnými zkouškami, jak to u nich chodí. Myslíme si, a ohlasy žáků nám to potvrzují, že se tím hodně sníží stresování u skutečné zkoušky a ta je potom více objektivní. Žáci, zejména z 5. ročníku, absolvují většinou nějakou takovou zkoušku.úplně poprvé.

Jak můžete vidět z přiložených fotografíí, vše proběhlo v pohodě a v klidu a u skutečné zkoušky už to zcela určitě bude bez problémů.

Zdeněk NUTZ

09.03.2015:

Již třetí student LSG na Intel ISEF do USA

Letošní 65. ročník největší a nejprestižnější středoškolské vědecké olympiády Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) se koná od 10. do 15. května 2015 v americkém Pittsburghu. A stejně jako v posledních letech, opět se ho zúčastní i student LSG. Ondřej Hubálek se na tuto soutěž nominoval třetím místem na loňském národním kole EXPO SCIENCE AMAVET se svým projektem „Biosorpce iontů mědi submerzním myceliem klanolístky obecné“.

Náš oktaván se tedy během svaťáku bude věnovat zjevně především angličtině a představí svůj projekt hodnotící porotě, v níž budou i laureáti Nobelovy ceny. Nároky budou velmi vysoké, budeme tedy všichni držet palce, aby zvládl Českou republiku i naši školu reprezentovat co nejlépe.

 Ondrův rozhovor pro Intel iQ! naleznete zde 

       

Něco o Ondrovi: Ondřej Hubálek je devatenáctiletý student oktávy Letohradského soukromého gymnázia, člen Mensy ČR a stážista ve společnosti Contipro Group, se kterou spolupracoval i na svém projektu.

Účastnil se soutěže I-SWEEEP 2014 v USA a patří k pěti letošním reprezentantům ČR na globální přehlídce středoškolských vědeckých talentů Intel ISEF 2015. K jeho zálibám patří baseball a cestování.

Inu, vyhledávat talenty nás baví... Velmi šťastný

 

09.03.2015:

Den otevřených dveří - Návštěvní den - Jaro 2015

Děkujeme všem návštěvníkům za projevený zájem o naši práci. Velmi si toho vážíme. Rádi Vás na naši škole opět uvítáme.

Na všechny další fotografie se můžete podívat zde.

   
09.03.2015:

Slavnostní otevření nové Učebny přírodních věd

Ve čtvrtek 26.února v 15:48:54 byla při teplotě 23,5°C, tlaku 989,84 kPa v naší škole otevřena po rekonstrukci Učebna přírodních věd. Rekonstrukce byla z větší části financována z prostředků EU, konkrétně z programu ROP NUTS II Severovýchod . Celkové náklady jsou 1 517 123 Kč.

Učebna je multifukční a bude sloužit pro výuku chemie, biologie a fyziky. Je vybavena nejmodernější současnou technikou, včetně interaktivní tabule, vizualizéru, elektronického mikroskopu s kamerou a podobně. Každý student má v laboratoři vlastní pracoviště , vybavené mikroskopem, notebookem a množstvím špičkové měřící techniky.

Jak tu u nás při otevírání vypadalo se můžete podívat na této stránce.

06.03.2015:

Nádherná věda v učebnách LSG

Ve čtvrtek 26. 3. 2015 proběhne již podruhé na naší škole mezinárodní akce s názvem „Hands on Particle Physics" („Sáhněte si na částice“), International Masterclasses for High School Students, které se letos zúčastní více než 10 000 studentů z 42 zemí světa.

Podrobnosti na http://www.physicsmasterclasses.org

Letohradské gymnázium bude jedna ze škol světa, kde si studenti v rámci projektu nejprve vyslechnou odborné přednášky z oblasti částicové fyziky a po té si vlastnoručně vyzkouší, co obnáší analýza reálných dat zaznamenaných na detektoru LHC ATLAS v evropském centru pro jaderný výzkum (CERN). A to prostřednictvím vzdáleného připojení ze školy přímo do vědeckého pracoviště u Ženevy.

Témata přednášek: o standardním modelu částicové fyziky, metodách částicové fyziky a činnosti Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN.

Vyvrcholením celého dne bude videokonference moderovaná přímo z CERNu, do níž se kromě našich studentů zapojí i studenti z Francie, Maroka, Německa a Švédska.

Cílem tohoto projektu je přispět k hlubšímu pochopení nejzákladnějších procesů uvnitř hmoty a také propagace částicové fyziky ve světě.

K účasti na této mimořádné akci pozveme také kolegy z gymnázií Orlicka.

Záštitu nad celým projektem má doc. RNDr. Jiří Dolejší, CSc., ředitel Ústavu částicové a jaderné fyziky.

Náááádherná věda…!!! Milada Marková, Vratislav Šembera

06.03.2015:

Úspěšní studenti LSG – biatlonisté

Milan Žemlička v TOP TEN světa - Natálie Jurčová ve dvacítce

Velmi zdařilý šampionát Mistrovství světa juniorů a dorostenců se podařil našim dvěma studentům biatlonistům v běloruském Minsku.

Milan Žemlička se svými výsledky zapsal do TOP TEN nejlepších biatlonistů světa ve své kategorii dorostenců. Dále si připsal i velmi pěkný výsledek v kategorii juniorů.

Celková bilance čtyř závodů v šampionátu, kde reprezentoval českou republiku je: 21. místo v individuálním závodu, 11. místo ve sprintu, 9. místo ve stíhačce a 6. místo v juniorské štafetě, kde přispěl k úspěchu dvěma čistými nulami a rychlým během. Oprávněně si tak vychutnal slavnostní ceremoniál na pódiu. To je společnost nejlepší šestky.

Je třeba říci, že na startu závodu je 89 borců z celého světa. Milan se v biatlonu vyznačuje za velmi dobrého střelce, jeho střelecká úspěšnost v tomto šampionátu po čtyřech závodech, kde se jede o vše a hlavně pod plným tlakem, je 90%, což je považováno za jedno z nejvyšších. Přesně je to pak na 60 vystřelených terčů 54x úspěšně, při celkově odjetých asi 40 km závodní trati na lyžích.

Pozadu nezůstala ani Natálie Jurčová, která se, mezi o rok staršími děvčaty, prosadila do nejlepší dvacítky, a to hned dvakrát. Ve svých by to bylo určitě podobně jako u Milana. I ona může považovat svůj šampionát za velmi zdařilý. Celkové umístění 26. místo, 19., a 18. je vynikající bilance. Dále se Natka plnohodnotně účastnila štafety juniorek, kde jí chyběly 3 roky, tato štafeta dojela na pěkném 10. místě.

Těmito skvělými výsledky se naši studenti jednoznačně zapsali do juniorské reprezentace na příští rok. Oba mají před sebou ještě spoustu práce a tvrdé dřiny a věřme, že tak, jak v těchto dnech uvidíme na MS dospělých Michala Šlesingra a Ondru Moravce z Letohradu, tak za pár let, třeba uslyšíme tato dvě letohradská jména.

Velice nás těší, že si Milan a Natka vedou tak dobře, že dělají čest našemu gymnáziu, reprezentaci ČR. A především, že individuální studijní plán a podporu nás všech využívají pro svoji budoucí profesi vysoce nad očekávání. Z příštího šampionátu mají totiž v plánu, přivézt nějakou medaili. Velmi šťastný

Přejeme hodně štěstí v dalším období05.03.2015:

Přijímačky nanečisto 2015 jsou za námi

Ve středu 4. března odpoledne proběhl v LSG již 14. ročník přijímaček nanečisto. Jejich podrobné výsledky každý z Vás obdrží na e-mail, který jste uvedli v přihlašovacím formuláři. Pokud Vám zpráva nedojde během čtvrtka (5. března), neváhejte nás kontaktovat. Třeba se vloudila chybička do některé z adres... Popletený V případě zájmu budou v kanceláři školy připraveny přímo opravené testy.

Děkujeme za účast. A držíme palce do přijímaček ostrých.

Vratislav Šembera

Kontakt: lsg@lsg.cz ,777 022 810 či 465 622 249

01.03.2015:

Elektronický průkaz během víkendu mimo provoz

Z důvodu plánované údržby školního serveru, nebude přístupný Elektronický průkaz. Za způsobené potíže, například, když jste se chtěli pochlubit svými krásnými známkami a ono to nešlo, se předem omlouváme.

Zdeněk Nutz, správa sítě LSG

27.02.2015:

Skvělá zpráva z okresního kola jazykové soutěže v angličtině!!!

24. a 26. února proběhla okresní kola soutěže v angličtině v Ústí nad Orlicí. Dle slov poroty byla jazyková vybavenost všech soutěžících na vysoké úrovni a rozdíly byly minimální.

Naši studenti Mabel Zondervan z primy, Lucie Marešová ze sexty a Matyáš Urban z tercie skvěle reprezentovali svoje gymnázium a za to jim náleží slova chvály a uznání.

Nejlepšího umístění dosáhl Matyáš Urban, který obsadil 2. místo a zajistil si tak postup do krajského kola.

Gratulujeme a držíme palce!!! Eva Kmoníčková

27.02.2015:

Podnikatelem roku Pardubického kraje se stal pan Vladimír Velebný

Vladimír Velebný je majitelem firmy Contipro, se kterou naše škola dlouhodobě velmi úspěšně spolupracuje.

Díky této spolupráci naši studenti dostávají výjimečnou příležitost podílet se na výzkumu a vývoji a zúčastnit se prestižních soutěží po celém světě.

Například Aleš Stejskal, loňský maturant našeho gymnázia, získal na soutěži I-SWEEEP v USA zlatou medaili.

Celý článek o ocenění pana Velebného si můžete přečíst zde.

21.02.2015:

Vědomostní soutěže se rozjíždějí - LSG je tradičně u toho!!!

AMAVET - Festival vědy a techniky 2015: Student LSG opět úspěšný Poslední den před jarními prázdninami přinesl příjemnou zprávu ze světa soutěží středoškolských vědeckých projektů. V soutěži AMAVET okresů Ústí nad Orlicí a Svitavy reprezentoval letos letohradské gymnázium další mladý vědec – Jan Šrámek z sexty.

A reprezentoval věru úspěšně - postoupil do krajského kola a navíc získal jednu ze zvláštních cen - cenu sponzorské firmy. Jendův projekt nese název Uvolňování aditiv z nanovlákenných „bonbonů“.

Na projektu Jenda spolupracuje s firmou ContiproGroup Dolní Dobrouč. Gratulujeme. A budeme držet palce do krajského kola – už zde se bude totiž rozhodovat, zda Jenda bude dalším studentem LSG, který vyrazí na světovou soutěž mladých vědců do USA. To by byl již čtvrtým…

Chcete-li se o jeho projektu dozvědět více, klikněte si sem.

Vratislav Šembera

  
18.02.2015:

Den otevřených dveří – návštěvní den

Vážení uchazeči o studium, vážení rodiče, přátelé školy, milí absolventi z let minulých,

dovolte mi Vás srdečně pozvat na tradičně pořádaný Den otevřených dveří, který se v LSG uskuteční

                                     ve čtvrtek 26. února 2015 od 16 hodin.

Budu upřímně potěšen, pokud se rozhodnete nás navštívit. Přijďte se podívat na gymnázium s nejširší vzdělávací nabídkou v regionu.

Připraveni coby provaděči jsou pro Vás jako vždy naši studenti. Pokud však budete mít zájem slyšet některé informace i přímo od ředitele či předsedy správní rady, budeme Vám k dispozici k popovídání a představení naší školy. Ptejte se nás na cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Jsme tu pro Vás.

S našimi absolventy jistě nalezneme chvilku k zavzpomínání na studentská léta v LSG. Věřím, že zejména ty z Vás, kteří jste u nás nebyli již delší dobu, příjemně překvapí výrazný posun ve vybavení a v modernizaci školy. Samozřejmě jsou zváni i Vaši rodinní příslušníci, případně Vaši přátelé, kteří by měli zájem strávit odpoledne v našem nevšedním prostředí.

Těším se na setkání s Vámi.

Vratislav Šembera, ředitel LSG

12.02.2015:

Maturitní ples 2014

Několika fotografiemi se vracíme ještě do konce minulého roku na Maturitní ples našich letošních maturantů. Konalo se v sále sokolovny v Lukavici a to 19 prosince 2014. Maturitní ples 2014

11.02.2015:

Odběr vysloužilých elektrospotřebičů a mobilních telefonů

elektroodpad_usporne_zarivky_1_.jpgDovoluji si Vás oslovit s nabídkou odběru vysloužilých elektrospotřebičů a mobilních telefonů. Naše gymnázium je již několik let zapojeno do celostátní aktivity s názvem RECYKLOHRANÍ.

V průběhu roku plníme různé úkoly, které souvisí s ekologickými a environmentálními tématy, v budově školy máme zaveden systém třídění odpadů, jsou zde umístěny nádoby na sběr použitých baterií, zářivek a tonerů z kopírek a tiskáren. Nejméně ze všeho je využíván sběrný kontejner na elektroodpad.

Myslím, že je to škoda z několika důvodů:

1. Vysloužilé drobné elektrospotřebiče Vám doma překáží, popř. je bez užitku odložíte do sběrných dvorů či popelnic.

2. Pokud je odevzdají žáci ve škole, necháme je pravidelně bezplatně odvézt prostřednictvím firem, které se zabývají jejich tříděním a dalším využitím získaných materiálů.

3. Za každý kilogram odevzdaného elektroodpadu se škole připisují body, které pak mohu prostřednictvím pořádající organizace směnit za pomůcky pro výuku (v lednu to byly např. slovníky do angličtiny a němčiny, basketbalový balón, kancelářské potřeby a potřeby pro výtvarnou výchovu…)

Nejbližší svoz je naplánován na měsíc březen nebo duben. Pokud jste se tedy rozhodli naši aktivitu podpořit, předejte prosím nepotřebné drobné elektrospotřebiče či mobilní telefony (prostřednictvím Vašich dětí – našich žáků) do 23. března 2015 v ředitelně školy nebo panu Řehákovi (správci školy).

Celá akce bude samozřejmě pokračovat i po tomto termínu. Děkuji za Vaši ochotu a podporu smysluplné věci.

Jitka Macháčková, zástupce ředitel školy

11.02.2015:

Okresní přebor škol v alpském lyžování, Říčky 2015

Po roční odmlce, způsobené nedostatkem sněhu, proběhl v lednu další ročník okresního přeboru škol v alpském lyžování v Říčkách v Orlických horách. Studenti LSG se již tradičně nejen „účastnili“, ale především přivezli cenné medaile, za což jim patří velký dík.

Další poděkování patří studentům, kteří se, také již tradičně, výborně zhostili rolí brankových rozhodčích a dalších pomocníků. Studenti LSG obsadili první místo v kategorii V. družstvo chlapců ve složení Moravec Jakub, Holubář Bartoloměj a Brynda Václav. Dívčí družstvo, ve složení Šemberová Tereza, Siatková Anna a Marešová Lucie, obsadilo druhé místo. V soutěži jednotlivců stál na bedně Vašek Brynda (1.místo) a Terka Šemberová (3.místo). Atmosféru celodenní akce v Říčkách přibližují následující fotografie…

PWB

06.02.2015:

Máme zlato !!! Olympiáda v českém jazyce - 1. místo

1. místo v okrese pro LSG !! Stává se již příjemným pravidlem, že studenti LSG v se umísťují na předních místech ve vědomostních soutěžích a olympiádách.

Tentokrát přišla skvělá zpráva z Ústí nad Orlicí: Eva Švecová z tercie LSG vyhrála Okresní kolo olympiády v českém jazyce a z prvního místa postupuje do krajského finále!

Gratulujeme a děkujeme. Poděkování za úspěšnou účast patří také Kláře Odehnalové z kvarty. No a těšíme se na výsledky našich studentů i v dalších předmětech (olympiády se teprve rozjíždí...).

Výsledkovou listinu si můžete prohlédnout zde                                          Když se daří, tak se daří...

05.02.2015:

Závěrečný workshop  nazvaný „Zpátky doma“ projektu Visegradského fondu

 Srdečně Vás zveme na závěrečný workshop  nazvaný „Zpátky doma“ projektu Visegradského fondu „Boříme národní stereotypy“, který se koná v úterý 10. února od 15.00.  Studenti budou prezentovat svá videa či fotografie z jednotlivých návštěv. Program setkání byl bohatý a o zážitky nebyla nouze, proto bude jistě závěrečný workshop zajímavý i z pohledu návštěvníka.

Cílem projektu je detailněji poznat země Visegradské čtyřky a pokusit se o jiný než jen tradiční náhled na kulturu a obyvatele země. 

Těšíme se na setkání 

Eva Kmoníčková, Ondřej Padalík, Jitka Macháčková a Marek Machačný 

04.02.2015:

Lesní školka hledá nadějné malé herce

(přetiskujeme článek z Orlických novin s vlastními fotografiemi)

Letohrad – V lesním klubu Strom života v Letohradu se chystají nazkoušet představení – muzikálovou pohádku Tři Bratři od Zdeňka a Jana Svěrákových. Zdejší děti uchvátily texty písní a chtějí hrát, ale některé role stále nemají své protagonisty, protože ochotníků je zatím málo.

Proto vedoucí klubu oslovují veřejnost s výzvou, aby se zapojila. Hledají ještě tři malé herce nebo hravé „dospěláky". Nový spolek malých ochotníků vede Lída Gregorová.

Školka má v současnosti volnou kapacitu a ráda přijme další děti, kterým dopřeje zpestření předškolní výuky. Pravidelně klub třikrát v týdnu navštěvuje skupinka pěti dětí. Ačkoliv v Letohradu funguje teprve pět měsíců, mohou pedagogové ze svých zkušeností říci, že pokud má dítě pravidelnost v docházce, vnímá to velice dobře. Rodičům nabízí, ať ji vyzkouší. Děti se tu učí tvořivosti a v malém kolektivu do 12 dětí můžou dělat aktivity, ke kterým se normálně nedostanou.

Pomáhají například s přípravou oběda, počítají, krájejí, strouhají, umývají si po sobě talíř, čekají, až všichni zasednou k jídlu, a společně si popřejí. Dopoledne tráví na čerstvém vzduchu, zabaví se pohybem a poznáváním přírody. Vše se tu snaží sladit s principy předškolního vzdělávání a naplňovat tak jeho cíle hravou formou.

Redakce Orlických novin

(Lesní klub Strom života zřizuje Letohradské soukromé gymnázium - poznámka LSG)

 

Článek o Lesním klubu přímo na stránkách Deníku si můžete přečíst zde .....

30.01.2015:

Lesní klub - Strom života - Letohradské soukromé gymnázium o.p.s.

Lesní školka, družina, kroužky, akce pro děti, pro rodiče s dětmi, akce pro rodiče

Srdečně Vás zveme tuto sobotu na akci:

logo.jpg

OSLAVA HROMNIC

sobota 31.1.2015 od 14:00

Sledujte pravidelně webové stránky: lesniklub.lsg.cz

Máme novou fotogalerii, kterou si můžete spustit zde

Zřizovatelem Lesního klubu je Letohradské soukromé gymnázium - obecně prospěšná společnost..

A přijďte se podívat.

Zde si můžete stáhnout a prohlédnut přehled akcí připravovaných na únor 2015

Lesní Klub Strom života zahajil svoji činnost v pondělí ráno - 7. července 2014

29.01.2015:

Mistrovství Evropy juniorů – skvělý výsledek Milana Žemličky

milan.jpgBiatlonista Milan Žemlička, student LSG, udělal další důležitý krok ve své sportovní kariéře. Před dvěma týdny se složitým klíčem, kde absolvoval čtyři nominační závody, nominoval do juniorské reprezentace v biatlonu a odjel na Mistrovství Evropy juniorů do Estonska.

Tam se mu podařilo udělat skvělý výsledek. I přes to, že je šampionát vyhlášen pro juniory o rok až dva starší než je Milan, podařilo se mu v této mezinárodní konkurenci dojet na krásném 15. místě. V závodu startovalo celkem 70 borců z celé Evropy. Milan jednoznačně ukázal, že jako jeden z nejmladších reprezentantů tohoto šampionátu, patří do světové špičky ve svém oboru.

V této věkové kategorii bude soutěžit ještě další dva roky. To už bude jistě pomýšlet na medaile. Gratulujeme, Milane.

A držíme palce i další studentce LSG, septimánce Dorce Novotné, která v této době reprezentuje Českou republiku na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže v Lichtenštejnsku. Pozdrav přímo od Dorky si můžete shlédnout zde:

https://www.facebook.com/olympijskytym

28.01.2015:

Přijímací řízení pro další školní rok 2015/2016 je zahájeno

16 dobrých důvodů, proč si vybrat právě naši školu

Přijímací řízení v 7 krocích aneb Malý průvodce přijímacím řízením

Kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2015/2016 - 1. kolo

Přijímací zkoušky nanečisto

Přihláška ke stažení


Vážení rodiče budoucích studentů, milí uchazeči o studium na gymnáziu v Letohradě,

s blížícím se termínem podávání přihlášek na střední školy se zcela jistě opět rozproudí ve veřejnosti i v médiích tradiční diskuze o systému přijímacích zkoušek.

Tím spíše, že Pardubický kraj letos zavádí na svých (krajských) středních školách od roku 2011 již čtvrtý (!) model přijímacích zkoušek - tedy co rok, to změna.

Objektivně však nutno dodat, že k letošní změně byl Pardubický kraj donucen poněkud chaotickou aktivitou Ministerstva školství...

Letohradské gymnázium kráčí v tomto ohledu již léta, řečeno s Franzem Kafkou, vyrovnaným krokem. Nikdy jsme o zrušení přijímacích zkoušek neuvažovali. Jsou pro nás nejen prostředkem k seřazení uchazečů do jakéhosi žebříčku, ale především nám skvěle slouží ke zjištění, v jakých tématech mají budoucí studenti mezery – a tedy na jaká témata mají naši kantoři v prvních měsících studia zaměřit svoji pozornost.

Nadále ovšem také považujeme za rozumné umožnit žákům, kteří na své základní škole dosahují vynikajících výsledků, vstup na gymnázium bez nutnosti absolvovat testy. Jedná se o výraz naší důvěry v práci kolegů na základních školách, ale také o naše přesvědčení, že trvale dobře pracující žák má být při vstupu na zvolenou střední školu odměněn alespoň malým benefitem. Navíc se domníváme, že z vysvědčení za poslední 3 klasifikační období lze o schopnostech uchazeče vyčíst více než ze dvou či tří zhruba hodinových přijímacích testů...

LSG tedy stejně jako v letech předchozích nabízí přehledný a jednoduchý systém přijímacího řízení, který lze shrnout do dvou bodů:

buď dobře pracujete na své základní škole – pak na Vás čeká bonus v podobě přijetí bez nutnosti konat přijímací testy

nebo přijdete, vykonáte zkoušky z Vám známého učiva ZŠ a do 24 hodin víte, zda a kde budete od září studovat.

V každém modelu přijímacího řízení by přeci mělo jít o jediné – pokusit se učinit krok ke světu, v němž výuční list bude zase průkazem šikovného řemeslníka, maturita na odborné škole zárukou solidních profesních znalostí daného oboru a vysvědčení z gymnázia pak nejlepší vstupenkou ke studiu skutečně kvalitní univerzity. A právě o to usilujeme.

Na internetové stránce www.lsg.cz naleznete veškeré informace o přijímacím řízení na LSG, o důležitých termínech, které byste neměli promeškat, a naleznete zde také formulář přihlášky spolu s informacemi ohledně vyplnění zápisového lístku.

Budeme velmi rádi, když Váš zápisový lístek bude ve finále směřovat na Letohradské gymnázium. Jsme připraveni pomoci Vám nejen kvalitně zvládnout středoškolské učivo, ale také získat sebevědomí, rozhled a dovednosti nezbytné pro následné studium na univerzitě.

Přeji Vám šťastnou volbu své střední školy.

Vratislav Šembera, ředitel školy


16 dobrých důvodů, proč si vybrat právě naši školu

Přijímací řízení v 7 krocích aneb Malý průvodce přijímacím řízením

Kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2015/2016 - 1. kolo

Přijímací zkoušky nanečisto

Přihláška ke stažení

28.01.2015:

Velká věda malému městu

Unikátní seriál přednášek špičkových osobností české vědy zahájil v roce 2015 vědecký pracovník Katedry meteorologie Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a populární televizní „rosničkář“ Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Jeho přednáška na téma Jak dobré jsou současné předpovědi počasí? proběhla opět za hojné účasti veřejnosti a, jak vidno z fotografie, k radosti studentů LSG.

Pro následující přednášky očekávejte další překvapení…

Vědecký svět v učebnách LSG. Nááádherná věda…!!!

Milada Marková, Vratislav Šembera, Václav Kotyza, LSG

▲  S panem "rosničkou" Michalem Žákem z ČHMÚ a ČT

26.01.2015:

Vědomostní soutěže zahajují

Jako každoročně i letos se s blížícím 2.pololetím školního roku přibližují 444555_1.jpgi okresní kola vědomostních olympiád.

Jedna z prvních letošních zpráv přišla od pořadatelů okresního kola olympiády dějepisné. LSG se zaměřuje především na soutěže přírodovědně - technické a jazykové, ale o to jsem raději, že letos mohu poděkovat za úspěšnou účast také našemu dějepisci, Honzovi Stránskému z kvarty. A pogratulovat k postupu do krajského kola soutěže.

Výsledková listina je ke stažení dostupná zde

Vratislav Šembera

21.01.2015:

Visegrádský výměnný pobyt studentů LSG – přišly první zprávy z Polska

Zdravíme z Kalisze (20.1.2015).

Cesta vlakem trvala 8 hodin, ale uběhla poměrně příjemně. Delší čekání nastalo jen ve Wroclawi, to jsme ale využili rychlým výletem do centra. Do cíle cesty jsme dorazili o páté hodině večerní, přesun studentů do rodin a náš kantorský se odehrál velmi rychle.
Ráno proběhla tradiční prohlídka školy, již odpoledne jsme vyrazili na první výlet, a to do průmyslového muzea na někdejší rusko – pruské hranici. Odpoledne následovala procházka městem s velmi vtipným výkladem z úst otce jedné z polských kolegyň. Aby té kultury nebylo hodně, večer jsme strávili výbornou sérií na bowlingu.

Dnes ráno nás v historických prostorách oficiálně uvítal místostarosta Kalisze, následoval výjezd do rodiště a muzea významné místní spisovatelky. Odpoledne jsme zavítali do zámku Goluchow, který je obklopen anglickým parkem z 19. století. Na okraji parku jsme navštívili oboru s daňky, polodivokými koňmi a především zubry. Polští bizoni se nám dosti líbili, ale nakonec jsme před jejich kouřícími nozdrami utekli do školy, kde nás čekalo kuchařské odpoledne.

Přes počáteční nesmělost se smíšeným teamům ze všech zemí podařilo ukuchtit solidní salátek, pirožky a slepičí vývar. Úterní podvečer jsme zakončili návštěvou aquaparku.

Další stránka s informacemi a foto je zde: Visegrádský výměnný pobyt studentů LSG - Polsko

Marek Machačný, Ondra Padalík a študáci

   
15.01.2015:

Zveme Vás na přednášku: Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Velká věda malému městu

LSG: unikátní seriál přednášek špičkových osobností české vědy pokračuje i v roce 2015!

V novém roce zahájíme přednáškou, kterou povede vědecký pracovník Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Vám jistě dobře známý z České televize…

Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Jak dobré jsou současné předpovědi počasí?

Čtvrtek 22. ledna 2015 v 16 hodin

Autor představuje téma své přednášky v následující anotaci:

„Předpovědi počasí patří k nejsledovanějším informacím v médiích. Objektivně došlo v posledních 30 letech k výraznému zkvalitnění předpovědí stejně jako k prodloužení délky předpovědního období. Někdy to ale širokou veřejností takto vnímáno není - kromě jistého subjektivního faktoru hraje roli i fakt, že ne vždy jsou předpovědi patřičně interpretovány a pochopeny.

V rámci přednášky vysvětlíme pojmy, které se často objevují v předpovědích počasí. Hlavní pozornost ale bude věnována současným předpovědním metodám, jejich možnostem a tomu, jak dobré jsou dnes používané předpovědní modely.“

                              I vědu lze podat vtipně a populárně. Přijďte se přesvědčit.

                                 Vědecký svět v učebnách LSG. Nááádherná věda…!!!   

Milada Marková, Vratislav Šembera, LSG

13.01.2015:

Školu nedělá počítač, tablet či interaktivní tabule… Školu dělají lidé!

Nové milénium sotva „dostalo občanku", a tak se nabízí otázka, jaké je podle Vás v tom novém tisíciletí české školství a jaké by mělo nebo mohlo být?

pan_reditel_sembera.jpg.jpgNo to je ovšem kardinální otázka! Na odpovědi se obvykle neshodnou ani renomované instituce, které se ke zkoumání českého vzdělávacího systému občas odhodlají. Obávám se tedy, že učitel matematiky z malého podhorského gymnázia na tom s odpovědí nebude o mnoho lépe…

Tedy alespoň několik postřehů. Především – velmi záleží na tom čím, jakými kritérii české školství měříte. Jedním z nich může být např. posun, který naše školství učinilo od roku 1989. Z tohoto pohledu to není špatné. Za posledních 25 let (či za 15 let od začátku milénia) se mnohé nepochybně povedlo – rozšířila se nabídka škol, vykvetly školy s alternativní výukou, rodič (žák) se naučil školu vybírat mimo jiné i podle kvality. Student již dávno není pouhým objektem vzdělávání. Rodiče mohou v celkem rozumné míře zasahovat do chodu škol a do jejich směřování. To vše nebývalo zvykem… a to vše je dnes v českém školství samozřejmé. Navíc ve školách jsou stále ještě nadšenci, kteří, i přes častou systémovou „nepodporu", chtějí děti opravdu něco naučit. Ubývají sic, ale ještě jsou!

Pokračování rozsáhlého rozhovoru s ředitelem naši školy pro Deník najdete zde...


1145 aktualit (23 stránek, 50 aktualit na stránku)
[ 6 | 7 | 8 ]
Přejít na:
Flashnews ©


© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

BAKALÁŘI    RVP    FRAUS      KLÍČ KE VZDĚLÁNÍ   
Nová stránka 272 Nová stránka 272


DOPORUČUJEME POUZE TO, S ČÍM MÁME DOBRÉ ZKUŠENOSTI!!
 
 

Aktuálně nový a cenově velmi zajímavý Mobilní operátor!
 
Nová stránka 1
Využíváme bez jediného výpadku u
Využíváme bez jediného výpadku u

  SvetHostingu.cz - ideální webhosting

Využíváme bez jediného výpadku už 11 let!!!! Doporučujeme!


 

 

Magic SEO URL - Optimalizace pro vyhledávače
Poznejte další produkty Magic SEO URL
osCommerce SEO | phpBB SEO | phpBB3 SEO | ZenCart SEO