Rychlé odkazy  

Exkurze na Dlouhé Stráně

V pondělí 29. května 2023, jsme se my, žáci kvarty a septimy, v rámci školní vzdělávací exkurze vydali na návštěvu dvou zajímavých míst situovaných v pohoří Hrubý Jeseník. Papírny ve Velkých Losinách a přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Cílem tohoto výletu bylo seznámit se s procesem výroby papíru a s využitím obnovitelných zdrojů energie.

 První zastávkou našeho výletu byla papírna ve Velkých Losinách, kde jsme hned po příjezdu byli přivítáni paní průvodkyní. Ta nás podrobně seznámila s historií a technologií výroby papíru. Papírna v této lokalitě má dlouhou tradici sahající až do 16. století. Během prohlídky jsme měli možnost vidět každý krok ve výrobním procesu, od přípravy dřevařské suroviny až po finální produkci papíru.

 Po ukončení návštěvy papírny jsme se přesunuli k přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Tato elektrárna je jedinečná svým způsobem využití energie. Během prohlídky nám byla představena funkce elektrárny a seznámili jsme se s jejím provozem. Viděli jsme Francisovy turbíny, které vyrábějí elektřinu. Dozvěděli jsme se, že elektrárna využívá energetický potenciál vody a vyrovnává rozdíl mezi spotřebou a výrobou elektřiny v síti. Během provozu se voda čerpá do horní nádrže v době nízké spotřeby elektřiny a následně se, když je vyšší poptávka po energii, spouští dolů. Tento cyklus umožňuje efektivní využití obnovitelné energie a zároveň slouží jako zdroj pro stabilizaci energetické sítě.

 Výlet byl velmi povedený! Přispělo k tomu i nádherné počasí a dech beroucí výhledy do krajiny! Za výlet moc děkujeme paní učitelce Monice Krejčové a Jitce Macháčkové.

Anežka Beranová, septima