Rychlé odkazy  

Příběhy našich sousedů

Dvě  studentky LSG, Natka Štěpánková a Marietta Bryscejnová minulý týden v Králíkách prezentovaly svoji práci na dlouhodobém a náročném projektu PŘÍBĚHY NAŠICH SOUSEDŮ. O co šlo, to dobře popsaly ony samy:

Do projektu jsme se vrhly na podzim a od té doby se toho dost událo. Začalo to hledáním pamětníka, pokračovalo natáčením rozhovoru a workshopem. Pan Holásek ( náš pamětník) nám řekl celý svůj příběh. Nejtěžší momenty zažíval, když kvůli tomu, že nesouhlasil z okupací v roce 1968, přišel o práci, opustila ho manželka a kamarádi se k němu otočili zády, ale i přes tohle všechno si za svým názorem vždycky stál.
Celou dobu jsme se snažily vytáhnout a použít ty nejdůležitější informace. Proces byl náročný, ale i tak jsme si to užívaly a snažily jsme se z toho vytěžit maximum. Krásné zakončení proběhlo formou prezentace, kde jsme se ještě mohli všichni potkat ,, slavnostně”. Na celém projektu nás nejvíce překvapilo, jak moc se dá pomocí vyprávění sblížit s úplně cizím člověkem, jak moc si můžou být různé generace blízké, když obě strany chtějí.
Je potřeba vyprávět o minulosti a vědět, co se odehrávalo v životech jiným, protože jsme všichni svědkem toho, že minulost se může opakovat.

Níže můžete krom fotografií nahlédnout jeden z výsledků práce studentek a video ze závěrečné prezentace.

Děkujeme tímto za pomoc městu Letohrad!

Marek Machačný

Pan Oldřich Holásek, videoreportáž
Prezentace v Králíkách