Rychlé odkazy  

„Proč je Rusko věčnou říší zla.“

Slavní současní ruští spisovatelé Vladimir Sorokin  a Boris Akunin jsou naprosto svorní v názoru na způsob ruského vládnutí, jak ho známe už od dob Ivana Hrozného (který ho ostatně převzal od tatarsko-mongolských chánů): Moc v Rusku má podobu pyramidy, na jejímž vrcholu stojí jeden jediný člověk, soustředivší ve svých rukou veškerou moc. Když k tomu připojíme ruské puzení k nikdy nekončící územní expanzi, je obraz víceméně úplný – a je jedno, zda se samoděržavný vládce jmenuje car, generální tajemník nebo prezident. Dokud Rusko tento základní princip panování neopustí, bude onou říší zla„, říká pan Libor Dvořák.

Dovolujeme si vás pozvat na zahajovací přednášku už 12. ročníku cyklu „Velká věda malému městu.“ Tentokrát nás poctí svou návštěvou odborník na Rusko a SSSR dlouholetý komentátor Českého rozhlasu a překladatel krásné literatury z ruštiny pan Libor DVOŘÁK.

První přednáška se koná ve středu 4. ŘÍJNA 2023 od 16.00 u nás na Letohradském soukromém gymnáziu na zámku.

Libor DVOŘÁK – *1948, vystudoval FF UK obor filozofie-ruština, Dlouholetý komentátor ČRo, kde se zaměřuje hlavně na Rusko a postsovětský prostor. V Českém rozhlasu Plus pracuje od března 2013, od března 2005 byl redaktorem ČRo 6. Předtím působil ve zpravodajství České televize, kde mimo jiné pracoval jako redaktor zahraniční rubriky zpravodajství. Stejnou pozici zastával také na Rádiu Alfa. Po roce 1989 řídil Lidové nakladatelství Praha. Od 70. let působí také jako překladatel ruské krásné literatury (bratři Strugačtí, Michail Bulgakov, Arkadij Averčenko, Michal Zoščenko, A. P. Čechov, Viktor Pelevin, Vladimir Sorokin a jiní).