Rychlé odkazy  

V Praze bylo blaze…

V úterý 5. října 2021 jsme byli celá třída na dějepisné exkurzi v Praze. Jeli jsme vlakem z Letohradu přes Ústí nad Orlicí do stanice Praha, hlavní nádraží, odkud jsme pokračovali MHD na Pražský hrad.
První zastávkou byl Letohrádek královny Anny v zahradách, kde jsme nakoukli i na uzavřenou fíkovnu a Jelení příkop. Přes zahrady jsme se přesunuli na 3. hradní nádvoří a další zastávku. Tou byla jižní věž Katedrály. Zdolali jsme všech 287 schodů a cestou nahoru jsme zahlédli největší zvon v ČR Zikmund, nahoře se nám pak otevřel krásný výhled na Prahu. Po té následovala návštěva s komentovanou prohlídkou Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v doprovodu průvodce pana Pepy. Podívali jsme se do chórové části, na hroby českých knížat, králů a sv. Jana Nepomuckého, nahlédli do Svatováclavské kaple a pak jsme přešli do Starého královského paláce, kde nás ohromil Vladislavský sál. Podívali jsme se také do prostor, které se staly svědkem třetí pražské defenestrace. Po prohlídce jsme procházeli kolem kláštera u baziliky sv. Jiří Zlatou uličkou, kde nás velmi zaujala replika mučírny.
Z Hradu jsme šli pěšky dolů po schodech přes Karlův most s pokračováním příběhu o Janu Nepomuckém, přes Staroměstské na Václavské náměstí. Tam nás čekal vytoužený rozchod, během kterého jsme se stihli najíst a nakoupit suvenýry.
V 15.15 jsme se všichni sešli „u koně“ a vrátili se na nádraží. Cestou domů „Leošem“ jsme hráli spoustu her a připomínali si pražské zážitky.

Děkujeme paní Mlynářové a Kmoníčkové, že nám tento výlet připravily.
Daniela Pomikálková & tercie

Několik našich dojmů:
„Celá exkurze v Praze byla propojena zajímavostmi a překvapeními, které jsem nevěděla – jak po historické i sociální stránce – super. Obohatila mě jak minulostí i současností Prahy tak i zážitky se spolužáky.“

„Výlet byl celkem dobrý. Dost jsme si ho užili. Cesta vlakem byla mega dobrá asi stejně jako McDonald…“

„Nejvíce se z výletu mi líbilo, jsme se šli podívat do Vladislavského sálu, do mučírny a do McDonaldu.“