Rychlé odkazy  

Výměnný pobyt – Naši studenti ve Španělsku

Výměnný pobyt a poznávací zájezd BARCELONA + MÓSTOLES (MADRID)

 

Začátek ledna není typickým termínem pro odlet do Španělska. Není tam teplo na koupání v moři, dokonce může celý týden pršet.
My jsme ale měli pár pádných důvodů, proč tento termín využít (a štěstí na počasí k tomu).

 

Zaprvé jsme viděli vyvrcholení španělských Vánoc v podobě dechberoucí tříkrálovské kavalkády. A lépe jsme si to snad ani přát nemohli, nežli z pokojů v prvním poschodí se skleněnými stěnami přímo do ulice Sepúlveda, kudy průvod přicházel ke konečné štaci na náměstí Plaza de España. Určitě vstupte do odkazu na foto/video galerii a užijte si to s námi:

https://photos.app.goo.gl/8wCuTT8UL5cbAKJa7

Zadruhé jsme byli ušetřeni stání v dlouhatánských frontách na cokoliv. Přišli jsme k chrámu Sagrada Familia a vstoupili bez čekání ve frontách, které v sezóně trvají i několik hodin. Zbylo nám tak dostatek času na prohlídku města, což sice bylo náročné na nožky, ale zato jsme v jednom dni na vlastní oči shlédli v architektuře jak věhlasný barcelonský modernismus, tak starou, gotickou část tohoto úžasného města, přístav i  městskou pláž. A ke všem těm kilometrům nám nad hlavou svítilo slunce na modré obloze a teploměr ukazoval až 15 stupňů.

V neděli ráno před odjezdem do Madridu jsme ještě zvládli kouknout na město z nadhledu z Parku Güell, někteří stihli i omrknout Camp Nou (stadion F.C. Barcelona). Dopolední slunce se odráželo na mořské hladině a bylo nádherně. 

Vlak AVE nás v neděli rychlostí až 305 km v hodině přesunul do Madridu, kde započalo samotné dobrodružství v rodinách, které trvalo po zbytek pobytu. 

Celý tento týden v rodinách bych já osobně charakterizovala jako… přechod od počátečního šoku a stresu přes adaptační fázi vzájemného poznávání až po pohodové kamarádství a sdílení. 

Studenti poznávali španělskou mentalitu, způsoby trávení volného času, hodnoty v běžném životě rodin, ve školních prostorách, na výletech i večerních akcích ve volném čase. Studenti v podvečerních hodinách a po večerech totiž trávili čas se “svými” rodinami, někdy ve skupinách vymetali obchodní centra, hráli bowling a vůbec pořádali tu část programu a zážitků, o nichž (naštěstí?) my učitelé nic bližšího nevíme  🙂 . V den odjezdu se u autobusu loučili kamarádi a kamarádky, které spojuje spousta zážitků. A kteří se těší na pokračování! 🙂

Výlety a akce pořádané partnerskou školou I.E.S. Miguel de Cervantes byly pestré, od paláce v Aranjuezu, přes muzeum El Prado a Reina Sofía, fotbalový stadion F.C. Real Madridu až po historické Toledo a samotný Madrid. Poněkud nás mrzelo, že se občas překrývaly dvě akce a nemohli jsme se všichni účastnit všeho. Ale samozřejmě různé vnímání času a priorit je součástí poznávání mentality a hodnot dané země, takže z tohoto hlediska bylo vše řádně naplněno!

A co naši studenti? Samostatní, komunikující, spolehlivě se dostavující na stanovená místa v určený čas. Vtipní a zábavní. Jsme s kolegyní  Miládkou Markovou zase o kousek blíž poznání věcí, které dnešní mladí lidé řeší a jejich úhlu pohledu na různé životní otázky. A to nás baví a obohacuje. Protože JSOU ÚŽASNÍ!

(a někteří slíbili, že po období plném testů, do kterého skočili po návratu rovnýma nohama, připíší pár řádků k tomuto příspěvku. Takže se sem určitě vraťte!)

Lída Vyčítalová