Rychlé odkazy  

Vodácký klub Raft klub gymnázium Letohrad a závodní sezóna 2020

Tak našim klukům skončila raftová závodní sezóna! Neznamená to, že by odložili lodě, pádla, vesty a složili ruce do klína, tréninky pokračují do dalších závodů. Ale máme příležitost zrekapitulovat, jak se sportovcům vedlo.
Letošní termíny závodů byly posunuty z důvodu mimořádných covidových opatření až na léto. Protože se závodníci v letošní sezóně věkově „roztáhly“ přes tři kategorie (junioři do 19-ti let, junioři do 23 let a muži), absolvovali závody ve sprintu a slalomu napříč závodním polem. Posádka juniorek letos ze zdravotních důvodů nenaplnila raft a děvčata proto příležitostně hostovala. Junioři se zúčastnili celkem šesti závodních víkendů, kde absolvovali jedenáct závodů. V Českém poháru 2020 ve čtyřčlenných posádkách se junioři do 23 let umístili na prvním místě, když v závodní sezóně vyhráli osm z jedenácti závodů. Juniorky letos nepostavily posádku a tak je potěšující alespoň účast naších sportovkyň ve složených posádkách z různých klubů. Za zmínku stojí pěkné druhé místo posádky žen v Českém poháru a úžasná zlatá v Mistrovství ČR. Juniorská posádka zabodovala rovněž v prestižní kategorii mužů, kde obsadila čtvrté místo. Obdobně se posádky umístily v kombinaci Mistrovství ČR 2020, kde si junioři ve všech disciplínách (sjezd, sprint a slalom) vyjeli zlatou medaili. Nebývalé výsledky předvedli kluci v kategorii muži-šestičlenné posádky, kde se jim v sezóně podařilo umístit ve sprintu na 1. místě a na 2. místě ve slalomu a na 2. místě ve slalomu čtyřčlenných posádek, čímž potěšili sebe, ale hlavně překvapili reprezentační posádky mužů.
Mezinárodní závody se v letošní sezóně neuskutečnily.
Raft klub posílil také materiálově. Ve spolupráci s Letohradským soukromým gymnáziem, při kterém klub pracuje, byla dobudována loděnice u splavu na Tiché Orlici. Zázemí pro sportovní vyžití studentů gymnázia, které využívají také raftaři, vzniklo z dotace MAS Orlicko. Junioři se brigádně podíleli na vytvoření příjemného prostředí pro svůj sport. Pro potřeby tréninků bylo zakoupeno nafukovací molo, kajak i paddleboard. Z prostředků dotací bylo zapotřebí doplnit klubové oblečení, pádla, vesty.
Co nás čeká? Tvrdá podzimní tréninková příprava na vodě, zimní posilování v tělocvičně i na běžkách a pak opět jarní voda, protože koncem března už snad budou rafťáci zase závodit.
Na co se chceme soustředit? Další síly chce vedení klubu namířit k náboru mládeže, k propagaci vodního sportu a práci s těmi nejmladšími.
Za poskytnuté dotace děkujeme:
Sdružení sportovních svazů ČR, z.s.
Město Letohrad
Svaz vodáků ČR
text: Dáda Řeháková
foto (viz níže): Vašek Kolář